MRG, migren hastalarının beyinlerinde daha önce görülmemiş boşlukları ortaya koydu

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
Yaygın olmalarına ve Önemli formda zayıflatıcı tesirleri olabilmelerine karşın, migren hastalığının Kesin nedeni hâlâ bir sır. Yapılan yeni bir çalışma, beyindeki yapılar hakkında yeni bir nazar açısı kazanmak için en nihayet görüntüleme teknolojisinden yararlanarak mevzuya Kıymetli yeni bir Fer tuttu ve bu durumdan muzdarip insanlarda kan damarlarının etrafındaki genişlemiş alanları ortaya çıkardı.

Araştırma, beyindeki sıvıları temizlemeye Yardımcı olan kan damarlarının etrafındaki boşluklar olan perivasküler boşluklar olarak bilinen şeylere odaklanmakta. Daha öncelerde bu boşlukların genişlemesi,  Ufak damar hastalığıyla ilişkilendirilmişti.

7T MRI ile migren hastası ve sağlıklı insanın beynindeki farklılıklara bakıldı

Araştırmacılar, genişlemiş perivasküler boşluklar ve migren ortasındaki alakayı keşfetmeye çalıştı. Bunu yapmak için takım, beşi sağlıklı insan ve 10 tanesi karıncalanma ve görme bozukluğu olmayan yani aurasız epizodik migreni olan insanları seçti. Daha sonra beyinlerindeki Ufak farklılıkları karşılaştırmak için 7T MRI ismi verilen gelişmiş bir görüntüleme teknolojisi kullanıldı.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden çalışmanın ortak müellifi Wilson Xu, “Bildiğimiz kadarıyla, bu Özellikle perivasküler alanlarda migren nedeniyle beyindeki mikrovasküler değişiklikleri incelemek için ultra yüksek çözünürlüklü MRI kullanan birinci çalışmadır. 7T MRI, diğer MRI çeşitlerinden Fazla daha yüksek çözünürlüklü ve daha kaliteli beyin imajları oluşturabildiğinden, migrenden sonra beyin dokusunda meydana gelen Fazla daha Ufak değişiklikleri göstermek için kullanılabilir.” dedi.

Üstteki fotoğraf, migren hastası ile sağlıklı insan ortasındaki değişikliği göstermekte. Araştırmacılar, beynin centrum semiovale bölgesindeki genişlemiş perivasküler boşluklarla Birlikte serebral mikro kanamaların görüntülendiği bu değişikliğin, gelecekte migren teşhislerinde işe yarayabileceğini söylüyor.

Bilim insanlarının buradan yanıtlaması gereken pek Fazla soru var. Bunlardan biri, bu değişikliklerin migrenin bir sonucu olarak mı ortaya çıktığı, yoksa durumun migren gelişimi ile ilgili olup olmadığıdır. Araştırmacılar, daha uzun Vakit dilimlerinde daha Türlü kohortlar üzerinde daha Aka çalışmalar yaparak bu gizemleri çözmeyi umuyorlar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir