Mobil Dünya Kongresi’ne Türkiye’den kaç firma katıldı?

Genel Şub 28, 2023 Yorum Yok
Dünyanın en itibarlı taşınabilir teknoloji fuarı Mobile World Congress (Mobil Dünya Kongresi), kapısını ziyaretçilere açtı. MWC 2023, İspanya’nın Barselona kentindeki Fira Gran Via salonunda düzenleniyor. Fuar 2 Mart 2023 tarihine kadar devam edecek.

MWC 2023’e Türkiye’den 30 firma katıldı. Türkiye’de geliştirilen yerli teknolojiler, 200’e yakın ülkeden 80 bin ziyaretçiye sergileniyor. Yerli teknolojiler dünya ile buluşuyor.

MWC 2023’e hangi yerli firmalar katıldı?

İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen MWC 2023’e Türkiye’den ulusal iştirak ile Asist Bilgi Teknolojileri, BVK Teknoloji, DT Bağlantı Hizmetleri, EKMOB Taşınabilir İş Sistemleri ve Teknolojileri, Electra IC Arge, Figen Yazılım Meskeni, Hologrart, Intouch Teknoloji, i2i Bilişim, Innovile Teknoloji, İTO BTM, Kafein Yazılım, KOBİL Teknoloji, Kron Telekomünikasyon, Odine Solutions, Peerbie, Pnetworks Elektronik, Randa Yayıncılık, sade Teknoloji, T.T.G. Memleketler arası Telekomünikasyon, Teknopark İstanbul, Telenity İrtibat, Viznet Bilişim ve Yonga Teknoloji katıldı. Bunlara ek olarak Türkiye’den ferdi müracaat yapan Ambeent, ÇEPAŞ Galvaniz, Etiya Bilgi Teknolojileri, MİTAŞ Industry, P.I. Works TR Bilişim ve Telpa Teknoloji şirketleri de stant kurdu.

Veri tahliliyle afetlere müdahaleyi daha tesirli hale getiren sistem

Türkiye’den iştirak sağlayan firmalar afetlere yönelik teknolojileri ile dikkat çekiyor. Binaların kalitesini ölçen teknolojiler, afet anında irtibatı hızlandıracak teknolojiler ve Yapay zekayla telsiz bağlantısı üzere teknolojiler sergilendi.

Teknoloji tahlilleri sunan Kafein şirketi, enerjiyi daha az tüketen bluetooth sağlayıcıları aracılığıyla bağlantının devamlılığını sağlamayı amaçlayan bir AR-GE projesi yürütüyor. Bu proje, zelzele başta olmak üzere afetlerde yaşanan haberleşme meselelerini en az düzeye indirmeyi hedefliyor.

Kafein şirketi ayrıyeten, afet sonrasında sistemlerden bilgi toplayarak afetlere müdahaleyi daha tesirli hale getiren bir proje üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor.

Sensörlerle beton kalitesini ölçen çalışma

BVK Technology, yeni yapılan binaların beton kalitesini ölçen bir eserin çalışmalarını yürütüyor. Bu eser, beton kalitesini ölçmenin yanı Dizi kolon içine yerleştirilen sensörler aracılığıyla binanın imalinin akabinde yapı güvenliğine ait bilgi akışı da sunuyor.

Afetlerde muhtaçlık duyulan bilgilere ait uygulama

Teknoloji şirketi KOBİL ise afet idaresine ait geliştirdiği uygulama ile toplanma merkezlerinin pozisyonu üzere afetlerde muhtaçlık duyulacak birçok bilgiyi kullanıcılara sunuyor.

Telsiz bağlantısının niteliğini artıran Yapay zeka takviyeli platform

Asist IT şirketi de afetlerde haberleşmenin ve bilgi tahlilinin suratının artırılmasına yönelik bir proje geliştirdi. Bu proje, Yapay zeka dayanaklı platform aracılığıyla karmaşık sesleri ayrıştırma, ses ile kimliklere ulaşma üzere Çeşitli özelliklerle telsiz irtibatının niteliğini artırıyor.

5G irtibatını hızlandıracak yerli çip

Yerli çip üretimine ait çalışmalar yürüten Yonga Teknoloji de afetlerde 5G teknolojisinin altyapısında bağlantısı hızlandıracak bir çip geliştirmeyi planlıyor. Bu çalışma sayesinde, merkeze data aktaran termal kameralı dron’lar üzere 5G ile çalışan birçok teknolojinin verimliliğinin de artırılması hedefleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir