Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. MIT duyurdu: Bayraktar TB2, 2023’ün en önemli teknolojilerinden birisi

MIT duyurdu: Bayraktar TB2, 2023’ün en önemli teknolojilerinden birisi

admin admin -
10 0
Dünyanın en Değerli teknik üniversitelerinden MIT’in sahibi olduğu MIT Technology Review tarafından hazırlanmış olan “2023’ün çığır açan 10 teknolojisi” raporunda, Baykar’a ilişkin Bayraktar TB2’ler yılın en Kıymetli teknolojileri ortasında gösterildi.

1899’dan beri yayın yapan MIT Technology Review mecmuasının internet sitesinde yayınlanan “Çığır açan teknolojiler” raporunun bu yılki sayısında ilişkin Bayraktar TB2’lere ayrılan pencere dikkat çekti.

“Bayraktar TB2 savaşın tabiatını değiştirdi”

2023’ün çığır açan 10 teknolojileri ortasında dördüncü sırada gösterilen Bayraktar TB2 hakkında bu araçlar sayesinde dronların savaştaki rollerinin kökten değiştiği Anlatım edildi. Raporda “Predator ve Reaper üzere üst seviye hisli Darbe yapan Amerikan uçakları, drone savaşına Yargıç oldu. Ancak Ukrayna‘daki savaş, Çin, İran yahut Türkiye’de yapılan düşük bütçeli modellerle tanımlandı.” sözleri ise dikkat cazibeli.

Raporda Bayraktar TB2’lerin 5 milyon dolarlık fiyatları sayesinde hem var ABD menşeili dronlardan yahut öbür üst seviye dronlardan daha Müsait fiyatlı olduklarının altı çiziliyor. TB2’nin 27 saatlik havada kalma kabiliyeti ve yer istasyonları ile yapmış olduğu imaj paylaşımının operasyonel zenginlik yarattığı Anlatım ediliyor.

Bayraktar TB2’nin en Aka özelliği Yalın kullanılabilirlik

Ancak TB2’nin en öne çıkan özelliği ‘basit kullanılabilirlik’ olarak belirtiliyor. Reaper üzere dronlar daha Yetenek olarak TB2’den birtakım noktalarda üstün olsalar da ABD’nin Fazla sıkı bir İhracat kontrolüne sahipler. Münasebetiyle bu insansız hava aracını Meydan ülkelerin kullanımında ABD’nin Laf hakkı bulunuyor. Lakin TB2’lerde en azından bildiğimiz ve gördüğümüz kadarıyla bu tip Önemli kısıtlamalar bulunmuyor. Esasen bu nedenle birçok ülke TB2’yi yakından takip ediyor.

CRISPR, Yapay zeka, RISC-V ve dahası

MIT Technology Review’in raporunda öteki öne çıkan teknolojiler ortasında bir numarada yüksek kolesterol hastalığı için kullanılan gen düzenleme aracı CRISPR bulunuyor. CRISPR’ın süratle laboratuvar testlerinden klinik deneylere geçtiğinin altı çiziliyor.

İkinci sırada ise görüntü üreten Yapay zeka modellerine yer veriliyor. Yapay zeka alanında OpenAI’ın ChatGPT modeli bir müddettir manşetlerde dolanırken yalnızca birkaç metin sözcüğünden eşsiz görseller üreten DALL-E, MidJourney ve Stable Diffusion üzere modeller dikkat alımlı bir pozisyonda.

Listenin üçüncü sırasında ise çip sanayisi için Aka umutlar barındıran RISC-V bulunuyor. İsteyen herkesin kullanımına büsbütün Aleni olan RISC-V mimarisinin, lisanları elinde tutan birkaç firmadan sanayiyi kurtarabileceğine inanılıyor. MIT Technology Review’in oluşturduğu listenin tamamı ise şöyle:

2023’ün en Değerli teknolojileri

 1. CRISPR
 2. Üretken Yapay zeka
 3. RISC-V
 4. Bayraktar TB2
 5. Teletıp (Evde tedavi)
 6. Tasarlanmış organlar
 7. Elektrikli otomobiller
 8. James Webb Uzay Teleskobu
 9. DNA analizi
 10. Geri dönüştürülmüş piller

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir