Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Miracast nedir, nasıl kullanılır?

Miracast nedir, nasıl kullanılır?

admin admin -
19 0

Cihazlarınızı TV’nize yahut monitörünüze bağlamak için kablolarla uğraşmaktan sıkıldınız mı? Telefonunuzun yahut bilgisayarınızın imajını kablolarla uğraşmadan televizyonunuza aktarmak istiyorsanız, Miracast, aradığınız tahlil olabilir. 2012’nin teknolojisi olsa da günümüzde hâlâ kullanılıyor ve birçok aygıtta var. Pekala, Miracast nedir, ne işe fayda? Bu Kılavuz yazıda Miracast özelliğinin ne olduğunu ve televizyonda, telefonda ve bilgisayarda nasıl kullandığını anlatıyoruz.

Miracast nedir ❓

Miracast ne demek? kısaca açıklamak gerekirse; Miracast, ekran yansıtma standardıdır. İki aygıtı birbirine bağlamayı Muhtemel kılan standart kablosuz temastır.

Miracast, WiFi Alliance tarafından tanımlanan kablosuz görüntüleme standartlarından biridir. İki aygıtın algılanıp ilişki kurulması, birinin de ekranının başkasına yansıtılmasını sağlayan bir protokoldür. Miracast, Bluetooth’un yaptığına misal biçimde WiFi Direct irtibatlarından oluşan ekran yayınlarını kablosuz olarak göndermek için eşler ortası bir ağdır. Bu sayede TV, akıllı telefon üzere farklı aygıtların içeriklerini PC ekranında görüntüleyebilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarlar, akıllı TV’ler, telefonlar üzere yeni nesil aygıtların birden fazla Miracast teknolojisini destekleyebilen kapasitededir. Aygıtlarınız ortasında ekran paylaşımını yapabilmek için kullanabileceğiniz kablosuz temaslardan biridir. Miracast, 5.1 surround ses ile Bir arada 4K çözünürlüğe kadar takviyeler. Görüntü bilgileri kablosuz irtibat aracılığıyla günümüzde en yaygın HD görüntü kodlama standardı olan H.265 formatında gönderilir. Miracast, Apple AirPlay yahut Google Chromecast’in bilakis platformlar ortası standart olacak biçimde tasarlanmıştır.

Miracast nasıl çalışır 🧐

Miracast teknolojisinde iki aygıttan biri kaynak (ileten cihaz), Öteki ekran (içeriği işleyip kullanıcıya sunan cihaz) fonksiyonunu yerine getirir. Miracast, aygıtlar ortası direkt bağlantıya yönelik bir standart olan Wi-Fi Direct aracılığıyla içerik göndererek çalışır ve bağlantısı Bluetooth’tan daha yüksek süratte gerçekleştirir.

Veri transferi Bluetooth’tan 10 kata kadar daha süratlidir. Telefon yahut bilgisayarınızdaki bir içeriği TV’ye göndermek için Miracast’i kullandığınızda, iki Aygıt ortasında bir WiFi ağı oluşturulur. Ağınız üzerinden temas sağlandığında, datalar, bir aygıttan başkasına direkt ve kablosuz olarak gönderilir, gecikme olmaz.

Miracast nasıl kullanılır 💡

Bilgisayarınız Windows 10 yahut 11 ile geldiyse Miracast takviyesine sahiptir. Windows 10 PC’de Miracast nasıl açılır adım adım görelim 🔽
 1. İşlem Merkezi’ni açın.
 2. Bağlan’a tıklayın.
 3. Bu PC’ye yansıtma seçeneğine tıklayın.
 4. Her yerde kullanılabilir’i seçin.
 5. Yalnızca birinci kez’i seçin.
 6. Evet’e tıklayarak yansıtma sürecini onaylayın.

Windows 7’den Windows 10’a geçiş yaptıysanız, bilgisayarınız bu takviyeye sahip olmayabilir. Bilgisayarınız Miracast’i desteklese bile çalışması için Miracast şoförlerini güncellemeniz gerekir. Kablosuz (Miracast) ekranlar, sadece Windows Display Driver (WDDM) 1.3 ve üzeri modeller tarafından desteklenir. Intel kablosuz şoför ve yazılımını güncellemenin en kolay yolu bir sürücü güncelleme programı kullanmaktır.

Windows 10’da Miracast’i kullanırken “Bu Aygıt Miracast alımını desteklemiyor, bu yüzden aygıta kablosuz olarak yansıtamazsınız” yanlışını alıyorsanız tahlili için yapabileceğiniz birkaç şey var. “Cihazınız Miracast’i desteklemiyor” yanılgısı alıyorsanız, öncelikle PC’nizin Miracast’i destekleyip desteklemediğini Denetim etmelisiniz. İkinci olarak, her iki aygıtın da WiFi ağına bağlı olduğundan emin olun. Kablosuz File adaptörü şoförlerinizi güncelleyin. VPN kullanıyorsanız devir dışı bırakın. Miracast bağlanmıyor sorunu devam ediyorsa, aygıtı kaldırıp yine bağlanmayı deneyin.

Telefonda Miracast nasıl etkin edilir 📲

 1. Üst ekrandan aşağı gerçek kaydırın.
 2. Akıllı Görünüm simgesine dokunun.
 3. Smart View simgesine dokunun.
 4. Cihazlar listesinden TV’nizi seçin.
 5. Smart View ile yayınlama uyarısı çıkacak.
 6. Şimdi başlat’ı seçin.

iPhone Miracast yansıtma nasıl kullanılır? cevabı Fazla merak ediliyor. iPhone, Miracast temasını desteklemez. iPhone ekranını Mac yahut akıllı TV’ye yansıtmak için AirPlay özelliğini kullanırsınız.

Peki, TV’de Miracast özelliği nasıl açılır? Televizyonda Miracast Display özelliği nasıl açılır kısaca açıklayalım:

 1. Televizyon kumandanızda iki yatay çizgi içinde ok olan tuşa basın.
 2. Kaynak listesi ekranı açılacaktır.
 3. Wireless Display’i seçin.
 4. Telefonunuzda smart view, paylaş, bağlan, Miracast yahut kablosuz ekran seçeneğini bulup açın.

Miracast uyumlu aygıtlar 📱

Televizyonda Miracast Mevcut mı? Fazla soruluyor. Samsung, LG TV ve öbür televizyonlarla Bir arada set üstü kutular, laptoplar (dizüstü bilgisayarlar), telefonlar, tabletler üzere Miracast sertifikası Meydan birçok Aygıt vardır.

Windows ve Android telefonların birçok Miracast sertifikalıdır. Microsoft, Windows 8.1, 10, 11 ile Bir arada gelen bilgisayarlarda Mirecast’i yazılımsal olarak sunar. Pekala Miracast hangi telefonda var? Miracast, Android 4.2 ve sonraki sürümlerde çalışan birden fazla telefonda vardır. Markalar, Miracast için farklı isimler kullanabiliyor. Örneğin; Samsung telefonlarda Miracast özelliği “Smart View” olarak bulunuyor.

Yıllar içinde birkaç kablosuz ekran standardı ortaya çıktı. Kimileri (Intel WiDi gibi) tüketicilerin ilgisini çekmezken, kimileri (Miracast gibi) epey beğenildi. Pekala, Miracast tam olarak nedir, ne işe fayda? Bu Kılavuz yazıda Miracast ne demek açıkladık. Ayrıyeten TV ve telefonda Miracast nasıl açılır adım adım anlattık.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir