Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Google Magic Editor: Fotoğraf düzenlemeye yeni bir boyut geldi

Google Magic Editor: Fotoğraf düzenlemeye yeni bir boyut geldi

admin admin -
17 0
Google, temelinde Yapay zekayı uzunca bir müddettir kullanıyor. mesela 2015’teki lansmanından bu yana Google Fotoğraflar’da bulunan Magic Eraser ve Photo Unblur üzere gelişmiş araçlar bunlara bir örnek. Lakin I/O 2023 geliştirici konferansında duyurulan Magic Editor, fotoğraf düzenlemeye başka bir Ebat getiriliyor.

Fotoğraf düzenleme çocuk oyuncağı haline geliyor

Google Magic Editor sayesinde fotoğraflarda profesyonel seviyede düzenleme hünerleri olmadan Yapay zeka ile karmaşık düzenlemeler yapılabilecek. Google yaptığı açıklamada Magic Editor’ü şu halde özetliyor; “Üretken Yapay zeka da iç olmak üzere Yapay zeka tekniklerinin bir kombinasyonunu kullanarak, bir imgenin özne, sema yahut arka plan üzere belli kısımlarında düzenlemeler yapmanıza Yardımcı olur, böylelikle fotoğrafınızın nihayet görünümü ve hissi üzerinde daha Çok denetime sahip olursunuz.”

Alelade bir fotoğraf ile eksiksiz bir Cazibe ortasındaki fark, çerçevelemeyi yanlışsız yapmaktan geçer. Magic Editor sayesinde anne özneyi fotoğrafın en güzel noktasına yine pozisyonlandırmak Mümkün olacak. Google bunun için birkaç Tane oldukça argümanlı demo paylaştı. Bunlardan bir tanesi şelale önünde çekilmiş bir fotoğraf.

Paylaşılan örnekte öznenin taktığı çantanın askısı Magic Editor ile kaldırılıyor ve şelale ile daha düzgün bir kompozisyon vermesi için özne tekrardan konumlandırılıyor. Bu süreç yapılırken arka plan yapay zeka tarafından otomatik olarak dolduruluyor. Güya tekrardan o anne gidip fotoğrafı bu Defa gerçek bir formda çekmişsiniz üzere bir Sonuç ortaya çıkıyor.

Başka bir fotoğrafta Magic Editor ile baloları tutan bir çocuk fotoğrafın ortasına konumlandırılıyor. Bankta oturan çocuğun ortaya çekilmesi fotoğrafın sol tarafının doldurulması manasına geliyor ve demoya nazaran Magic Editor bunu harikaya yakın bir formda yapıyor. Mükemmele yakın diyorum zira iki örnekte de yanlışlar mevcut. Çanta askısının bıraktığı kırışıklıklar ve ikinci fotoğrafta bankın altında kalan yanlış gölgelendirme bunlara bir örnek.

Bu ortada Fotoğraflar’ı açıp Magic Editor özelliğini denemeye çalışmayın. Google, bu özelliğin yılın sonlarına doğru geleceğini söylüyor. Şirket ayrıyeten özelliğin makul Pixel telefonlardan erken erişim halinde kullanılabileceğini belirtiyor. Makul Pixel telefonlar Pixel 8 ve Pixel 8 Pro olabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir