Milli Muharip Uçak’ın pist üstü yüksek kaliteli fotoğrafları yayınlandı

Genel Mar 17, 2023 Yorum Yok
Birkaç saat Evvel Türkiye’nin beşinci jenerasyon Cenk uçağı olarak Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak, birinci sefer hangardan çıktı ve piste adımını attı. Bu anlara ait görselleri sizlerle paylaşmıştı ve artık Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yüksek kaliteli görselleri yayınladı.

Yüksek kaliteli görseller paylaşıldı

ulusal Muharip Uçak’ın birinci olarak 18 Mart tarihinde Merasim eşliğinde hangardan çıkması planlanmıştı fakat buna Karşın MMU, hangardan çıkartılarak kendi motorlarıyla taksi testini gerçekleştirdi. Bu anlara ait fotoğraflar Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından “Şehitlerimizin aziz hatırasına! ulusal Muharip Uçak’ımızı 18 Mart’ta hangardan çıkaracağız demiştik. Uçağımız bugün pistin başında! Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde inşallah gök vatanımızda süzülmesine de Şahit olacağız.” notuyla paylaşıldı.

Yarın daha fazlası gelecek

AA’nın haberine nazaran MMU, yarın motor çalıştırarak hangardan çıkacak. Muhtemelen fotoğrafların yanında görüntü içerikleri de paylaşılacaktır. TUSAŞ tarafından geliştirilen beşinci jenerasyon Cenk uçağı ulusal Muharip Uçak, Türkiye’nin hava gücünün bel kemiği olan F-16 uçaklarının yerini alacak. 2030’lu yıllarda F-16 Cenk uçaklarının kademeli olarak envanterden çıkartılması ve ömürlerini doldurması bekleniyor.

Milli Muharip Uçak’ın öne çıkan özellikleri ortasında düşük radar görünürlüğü, dahili silah yuvası (ki bu da düşük görünürlüğü destekliyor), yüksek manevra kabiliyeti, otomatik gaye tanıma ve algılama, çoklu veri füzyonu ve Yapay zeka yetenekleri ile artırılmış harp gücü yer alıyor. ulusal Muharip Uçak’ın birinci uçuşu ise 2023 sonunda olacak.

Lakin belirtmek gerekiyor ki bütün bu testler temelinde bir prototip üzerinde yapılıyor ve en son modele kadar değişecek, eklenecek Fazla şey olabilir. var prototip modelde General Electric tarafından üretilen çift F-110 motoru kullanılıyor. Bu motor F-16 Fighting Falcon, F-14 ve F-2’lerde de kullanılıyor. Bunların yanı Dizi TUSAŞ, 2026 sonuna kadar 3 adet Blok 0 prototipi üretmeyi hedefliyor. 2028 yılında ise MMU’nun yerli motor ile seri üretime geçmesi planlanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir