Intel, 14. Nesil işlemcileri bu yılın sonunda getirecek: Planlarda değişiklik var

Anakart Driverları, Donanım Mar 17, 2023 Yorum Yok
Intel tarafından istikbal yeni nesil işlemciler özelinde Çeşitli söylentiler gelmeye devam ediyor. Daha evvelki haberlerimizde bu yılın sonunda Meteor Lake kod adlı 14. nesil Core işlemcilerinin geleceğinden ve ondan sonra ise Arrow Lake işlemcilerinin çıkacağından bahsetmiştik. nihayet gelen raporlara nazaran ise Intel tarafında planlar değişmiş olabilir.

Meteor Lake iptal, Arrow Lake geliyor

Benchlife kaynaklı habere nazaran Intel, bu yılın sonunda çıkması beklenen Meteor Lake-S mimarisi planlarını değiştirmiş olabilir. 2023 sonu ile 2024 başı ortasında çıkması beklenen bu işlemcilerin yerini artık Arrow Lake-S alacağı söyleniyor. Her iki mimarinin de LGA-1851 soketini kullanacağını da söyleyelim. Meteor Lake ve Arrow Lake mimarilerinden daha Çok ayrıntısı öğrenmek için Çabucak alttaki kontağa tıklayabilirsiniz.

Bununla birlikte, Meteor Lake-S’nin 6P+16E konfigürasyonunun iptal edileceği, bunun yerine Intel’in yeni 800 serisi yonga setleriyle Birlikte piyasaya sürülecek olan yeni seri için 24 çekirdeğe sahip 8P+16E yapılandırmalı Arrow Lake-S’in kullanılacağı argüman ediliyor. Arrow Lake’in öne çekilmesinin yanında Z890, B860 ve H810 yongalı anakartların geleceği belirtiliyor. Ayrıyeten Intel’in giriş düzeyi Amel istasyonları için W880 ve Q870 yonga setlerini de piyasaya süreceği söylenmekte.

Intel’in 800 serisi yonga setlerinde 60 adede kadar PCIe hattı sunacağı belirtiliyor. Rapora nazaran Z890 platformu, CPU’dan 26 ve PCH’den 34 olmak üzere Yekün 60 adede kadar HSIO kanalına sahip olacak. B860 ve H810 platformlarının ise sırasıyla 44 ve 32 PCI kanalını içereceği belirtiliyor. ek olarak Arrow Lake-S, azamî DDR5-6400 hafıza suratlarını ve modül başına 48 GB kapasiteyi destekleyecek.

Açıkçası Intel 14. jenerasyon Core serisi hakkında hala birçok söylenti Mevcut ve şimdi hiçbir şey katılaşmış üzere görünmüyor. Aleni olan şey ise yeni jenerasyonun bu yılın sonlarında yahut istikbal yılın başlarında piyasaya çıkacak olması. LGA-1851 ile soket yapısı da değişecek ve var LGA-1700 anakartlar yahut işlemciler uyumlu olmayacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir