Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Milli denizaltı STM500’ün bu sene test üretimi yapılacak

Milli denizaltı STM500’ün bu sene test üretimi yapılacak

admin admin -
23 0
STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ) tarafından geliştirilen ulusal denizaltı projesi STM500 hakkında yeni açıklamalar yapıldı. Türkiye’de tasarlanan ve Türkiye’de üretilen STM500 ile Türkiye, kendi denizaltısını tasarlayıp üreten sayılı ülkeler ortasına girecek.

STM genel Müdürü hür Güleryüz, STM500’ün tasarım çalışmalarının Aka ölçüde bittiğini ve 2023’te test üretimi yapılacağını açıkladı. STM500’ün bu Yıl yürütülecek çalışmalarla daha görünür hale geleceğini vurgulayan Güleryüz, hususla ilgili olarak şunları söyledi:

“Tasarımı Aka ölçüde bitti. Ayrıntı tasarımı imalat basamağında bile devam edecek. Bir taraftan mukavim tekne denilen denizaltının Hariç kısmının test üretimine başladık. Burada maksadımız bir taraftan şu; Türkiye’de Özel kesim tarafından mukavim tekne üretiminin yapılabileceğini göstermek. özel bir yerde bu faaliyetleri yürütüyoruz. 2023 yılında STM500’ün test üretimini devam ettireceğiz. Farklı müşterilerden, Özellikle Yurt dışından STM500’e Fazla ağır İlgi var. Onlarla birlikte bir proje modeli oluşturma üzere konular da konuşuluyor lakin biz STM olarak beklemeden kendi öz kaynaklarımızla da olsa yapabileceğimiz kadar STM500’ü ete kemiğe büründürme ve Mümkün olan en kısa müddette yüzdürme motivasyonundayız. 2023, Özellikle STM500 Özellikle nihayet derece ağır geçecek.”

STM500 özellikleri neler? 

STM500, sığ sular için geliştirilmiş dizel-elektrik girişken sınıfı denizaltısı olarak misyon yapacak. 18 Benlik mürettebata ek olarak 6 Benlik özel Kuvvetler grubu ile 30 gün boyunca 250 metreden derinlerde vazife icra edebilecek. 4 adet atışa Amade torpido kovanı ile toplamda 8 adet ağır torpido ve güdümlü roket atış gücüne sahip olacak. Denizaltı harbi, Özel harekat, istihbarat, gözetleme ve keşif, mayın harbi, sığ su operasyonları ve insansız sualtı/hava araçları operasyonlarında kullanılacak. 42 metre uzunluğa, 4,2 metre su sınırı uzunluğuna, 18 knotun üzerinde azami sürate, 4000 nm seyir siasına ve dalmış vaziyette 540 tonluk deplasman kıymetine sahip olacak.

Alpagu İHA kısa mühlet içinde envantere girecek

STM tarafından yürütülen öteki çalışmalar hakkında bilgi veren Güleryüz, kamikaze İHA sınıfındaki Alpagu İHA’nın Fazla kısa mühlet içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine gireceğini Anlatım etti. Ayrıyeten Alpagu’nun Roketsan Amel birliği ile geliştirilen Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi versiyonu olan Alpagut’un birinci etapta İHA’lardan bırakılan versiyonunu akabinde kara ve deniz platformlarından gönderilen versiyonunu üretmeyi amaçladıklarını söyledi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir