Amerika, Çin’in casus balonunu F-22 savaş uçağı ile vurdu

Genel Şub 05, 2023 Yorum Yok
ABD ile Çin arasında nihayet günlerde yaşanan “casus balon” krizi sonlandı diyebiliriz. ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Amerika’nın Kıymetli askeri tesislerini gözetlediği söylenen Çin’e ilişkin casus balon Cenk uçakları tarafından vurularak düşürüldü.

ABD, Çin’in casus balonunu düşürdü

ABD Savunma Bakanlığı, Cenk uçaklarının balonu ABD karasuları üzerinde düşürdüğünü doğruladı. Çin dışişleri ise yaptığı açıklamada, ABD’nin sivil insansız hava araçlarına saldırmak için Sıkıntı kullanmasına karşı kuvvetli bir memnuniyetsizlik duyduklarını Anlatım etti. Öte yandan ortaya çıkan görüntülerde vurulan balonun Atlantik okyanusuna düştüğü görüntülendi.

Amerikan savunma yetkilileri, casus balonu düşürmek için F-22 Raptor Cenk uçağından atılan bir AIM-9X Sidewinder füzesinin kullanıldığını aktardı. Vurulan Çin’a ilişkin balonun Türkiye saati ile 22:39’da ABD’nin altı deniz mili açığına düştüğü belirtildi. ABD medyasına nazaran düşürülen aracın enkazı Güney Karolina’daki Myrtle Beach yakınlarında sığ bir suya düştü. ABD ordusu etrafa yayılmış enkazı toplamaya çalışıyor ve bunun için üzerlerinde yüksek tonajlı vinç olan iki Cenk gemisi bölgeye sevk edilmiş durumda.

Üst seviye bir ABD savunma yetkilisi Pentagon’dan yaptığı açıklamada, “Çin gözetleme balonunun hisli bilgiler toplamasına karşı korunmak için Gerekli bütün adımları atarken, gözetleme balonunun ABD toprakları üzerinden uçması bizim için istihbarat pahası taşıyordu.” tabirlerini kullandı. ABD, düşürülen aracı bir istihbarat noktası olarak görüyor.

Ne olmuştu?

ABD tarafından yapılan açıklamalara nazaran balon birinci olarak 28 Ocak’ta tespit edilmiş ve 31 Ocak’ta Kanada hava alanına giriş yapmış. Balonun ABD’ye ilişkin bir sıra nükleer roket silolarının üstünde uçtuğu da belirtildi. 3 Şubat’ta ise araç resmi olarak ülke gündemine girdi. Çin ile ABD ortasındaki ilgiler, Pentagon’un bunu ABD egemenliğinin “kabul edilemez bir ihlali” olarak nitelemesinin akabinde daha Kötü bir Vaziyet aldı. Çünkü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in bu hafta sonu Çin’e gitmesi bekleniyordu ancak bu seyahat iptal edildi.

Her ne kadar Çin, bu balonun zorlayıcı sebeplerden Dolayı ABD hava alanına girdiğini ve aracın bilimsel maksatlar için kullanıldığını tekraren belirtse de okyanusun karşı kıyısını ikna edemedi. Bu ortada husus hakkında Tayvan dışişleri bakanlığı, “Çin Komünist Partisi hükümetinin milletlerarası hukuku ve diğer ülkelerin hava alanını ve egemenliğini ihlal eden aksiyonları, uygar bir milletlerarası toplumda tolere edilmemelidir.” açıklaması yaptı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir