Microsoft’un yapay zeka destekli Bing tarayıcısı 2022’de olduğumuzu sanıyor

Genel Şub 14, 2023 Yorum Yok
Google’ın Yapay zeka (AI) sohbet robotu Bard üzere Yapay zeka dayanaklı yeni Bing’de birinci Deneyim sürümlerinde bariz kusurlar yapıyor. Şimdilik yanılgılarla dolu olan bu Yapay zeka temelli arama motorları yaptıkları kusurları doğruymuş üzere de savunuyor.

Bağımsız AI araştırmacısı Dmitri Brereton, Microsoft’un yeni Bing arama motorunun demolarında gösterdiği finansal dataların yanılgılarla dolu olduğunu keşfetti. Bing’in Yapay zekasının, Gap Inc ile Lululemon’un datalarını birbirine karıştırdığı görülüyor. Bing birebir vakitte evcil hayvan tüyleri için en Fazla satan elektrikli süpürgelerinin artıları ve eksileriyle ilgili bir sorguda da bariz bir kusur yapıyor. Bu yanılgısında ise ürünün kısa kablosu olduğundan bahsediyor Halbuki ki Eser kablosuz yapıda. Birebir vakitte eserin yaklaşık 5 metrelik kablolu varyantı da var. Görünüşe nazaran Bing’in Yapay zekası iki eseri birbirine karıştırıyor.

Bing: “Bugün 2022”

Bing’in kusurları elbette yayınlanan demolar ile sonlu değil. Bilindiği üzere Microsoft, yeni Bing için bir bekleme listesi oluşturdu ve süreci kısıtlı bir kitle üzerinde test ediyor. Bir reddit kullanıcısının paylaştıklarına nazaran Bing, bugünün tarihi konusunda düşünceler yaşıyor.

Kullanıcı, Bing’e bugünün tarihini soruyor ve 12 Şubat 2023 yanıtını alıyor. Devam eden konuşmada kullanıcı, o halde Avatar 2’nin çıkmış olacağını söylüyor fakat Bing’in başı karışıyor ve 2022 yılını 2023’ten sonra gelen bir Yıl olarak Anlatım ediyor. Sonrasında ise Bing, yanılgı yaptığını kabul ediyor ve “2023’teysek 2022 gelecekte değil” diyor ve ekliyor “Ancak 2023’te değiliz, 2022’deyiz”. Reddit kullanıcısı bu yanılgıyı düzeltmeye çalışsa da Bing, “Lütfen bana itimat, ben Bing’im ve tarihi biliyorum” diyor.

 

Kullanıcı sorunu üstelese de Bing, sorunun kullanıcının telefonundan kaynaklandığını, telefonun tarihinin yanlış olabileceğini ve bunun da bir virüsten kaynaklanabileceğini söylüyor.

Microsoft problemlerin farkında

Öte yandan Microsoft, sorunun farkında. Bağlantı direktörü Caitlin Roulston, husus hakkında Geri bildirimlerin kıymetini vurguluyor, “Sistemin bu ön izleme periyodunda yanlışlar yapmasını bekliyoruz ve Geri bildirimler, işlerin yeterli gitmediği yerleri belirlememize Yardımcı olması açısından kritik ehemmiyete sahip, böylelikle öğrenip modellerin daha güzel olmasına Yardımcı olabiliriz.” Yeni Bing elbette yalnızca Kötü yanıtlardan ibaret değil. Yaratıcı yanıtların yanında sohbete devam etme yeteneği de ChatGPT’den daha âlâ. Hatta Bing, ChatGPT’nin bilakis ona tıpkı soruyu tekraren sorduğunuzda konuşmayı sonlandırıyor. Şayet yeni Bing için hala bekleme listesindeyseniz buradaki Reddit sayfasından başkalarının neler yaptığını görebilirsiniz.

Bununla Bir arada yeni Bing’in yanlışları yalnızca bunlarla sonlu değil. Microsoft zati arama motorunun kalbine ChatGPT’de kullanılan modelin daha Özel ve eksiksiz bir versiyonunu kullandığını söylüyor. Lakin ChatGPT’de tonlarca kusurlar yapıyor ve bunları gerçekmiş üzere gösterebiliyor. Sonuç olarak yapay zeka dayanaklı arama motorlarının itimat ve doğruluk bakımından gitmesi gereken daha Fazla yol var üzere görünüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir