Microsoft’un Bing yapay zekası için reklam dönemi başlıyor

Genel Mar 30, 2023 Yorum Yok
ChatGPT ile başlayan Yapay zeka sohbet botu trendinde yeni Bing ile rekabette Google’ın önüne geçen Microsoft, elbette ki bunu külliyen insanlık faydasına yapmadı. ChatGPT’nin ardındaki firma olan OpenAI’a yapılan 10 milyar dolar bedelindeki yatırım sonrasında şirketin teknolojileri Bing’e eklenmişti ve artık Microsoft, sohbet modunda nasıl reklamlar göstereceğini araştırıyor.

Bing reklamları geliyor

Microsoft kurumsal reis yardımcısı Yusuf Mehdi, yayınladığı blogda şirketin “sohbet tecrübesine reklam yerleştirmeyi araştırdığını” söyledi. Bu yalnızca araştırma sekmesi altında kalmıyor, halihazırda esasen reklamların görülebileceği söyleniyor. Microsoft irtibat yöneticisi Caitlin Roulston, yaptığı açıklamada “Evet, reklamlar yeni Bing’de, Özellikle sohbette gösterilecek (geleneksel arama sonuçlarında olduğu gibi) Yeni Bing önizleme evresinde olduğundan, şu anda nasıl göründüğü konusunda kimi farklılıklar olabilir. Hâlâ reklam tecrübeleri için yeni fırsatlar araştırıyoruz ve ilerleyen periyotta daha fazlasını paylaşacağız.”

Microsoft bir müddettir reklamları Bing’de test ediyor. Reklamların nasıl görünebileceği hakkında bir Fikir edinmek istiyorsanız üstteki ekran imgesine bakabilirsiniz. Ucuz bir araç sorgusuna verilen bir karşılıkta Bing’in karşılıklarının sonunda “Ad/reklam” kutucukları yerleştirdiği görülüyor. Kendi denemelerimde bu türlü bir reklamlı yanıta rastlamadım. Burada Kıymetli olan reklamların gelmesi değil aslında, Değerli olan reklamların istikrarının nasıl sağlanacağı. Microsoft bu dengeyi sağlıklı bir halde kurabilirse kazan-kazan senaryosuyla yoluna devam edebilir. Şayet kuramazsa, aslında web aramalarındaki reklamlardan usanan kullanıcıların reaksiyonuyla karşılaşabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir