Microsoft, mahkeme savaşı için en iyi avukatı tuttu!

Genel May 07, 2023 Yorum Yok
Microsoft, CMA‘nın Activision birleşmesini engelleme kararına karşı yürüteceği çaba için en tanınmış temyiz avukatlarından birini tuttu. Hatırlanacağı üzere İngiliz düzenleyici Kurum CMA, Microsoft’un Activision-Blizzard satın alımını bulut oyun pazarında haksız rekabet oluşturacağı için engelleme kararı almıştı.

Microsoft, AB’yi yenen avukatı tuttu

CMA, Microsoft-Activision birleşmesini engellemeyi seçmiş olsa da, yazılım devinin kararın bozulmasını ve satın alım davasının tekrardan CMA’nın soruşturmalarına Geri dönmesini sağlamak maksadıyla Rekabet Temyiz Mahkemesi‘ne (CAT) başvurması bekleniyor. Microsoft yetkilileri esasen müracaatın yapılacağını açıklamıştı.

Bu bağlamda Microsoft, CMA’nın Microsoft-Activision birleşme pürüzüne karşı şirketin temyiz başvurusunu yönetmesi için, düzenleyici kurumlara karşı rekabet davalarını savunma konusunda tecrübeli, tanınmış bir avukat olan Monckton Chamber’dan Daniel Beard KC‘yi tuttu. The Telegraph’ın haberine nazaran Microsoft’un önümüzdeki günlerde temyiz müracaatında bulunması bekleniyor.

Uzun bir süreç başlıyor

Temyiz davaları alanında en uzman hukukçulardan biri olan Beard, Avrupa Komitesi’nin işlemci pazarında rekabete muhalif tesirleri olduğu gerekçesiyle Intel‘e kestiği 1.1 milyar Euro’luk önemli bir cezanın bozulması için AB genel Mahkemesi’ni ikna etmeyi başarmıştı. Microsoft alanında Fazla başarılı olan bir avukat ordusuyla yasal uğraşa dalmaya hazırlanıyor diyebiliriz.

Ancak bu çabanın aylar sürmesi bekleniyor. İngiltere’den sonra AB Komitesi, 22 Mayıs tarihinde nihayet kararını açıklayacak. Şayet oradan da bir Microsoft aleyhine bir karar çıkarsa satın alım uygunca zora girecek. Ayrıyeten ABD’nin düzenleyici kurumu FTC, kendi inceleme sürecinin sonuna gerçek yaklaşıyor ve birkaç hafta sonra kurumun sonuncu kararını açıklaması bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir