Microsoft: Cortana ve diğer sesli asistanlar bir kaya kadar aptal!

Genel Mar 07, 2023 Yorum Yok
Microsoft, Bing Sohbet’i bilgi aramanın yeni bir yolu olarak öne çıkarıyor. ChatGPT’yi Temel Meydan bu sohbet robotunun Yapay zekası, kullanıcıların sadece aradıklarını bulmalarına değil, birebir vakitte daha yaratıcı olmalarını sağlamak için bir “yardımcı pilot” olarak geliştiriliyor. Hatırlarsanız birkaç Yıl evvel, tüketicilere emsal bir şey sunuluyordu: Sesli asistanlar. Artık ise bu gayretlerin Fazla yetersiz kaldığı görülüyor.

Financial Times’ta yayınlanan yeni bir makale Amazon’un Alexa ile ilgili gerçekleşmeyen Aka umutlarına odaklanıyor. Sesli komutların ışıklarınızı açıp kapatmanıza, akıllı hoparlörünüzden müzik çalmanıza, Amazon’un sitesinden Eser sipariş etmenize ve TV’nizi ve Emniyet sistemlerinizi Denetim etmenize Yardımcı olması gerekiyordu.

Microsoft: Hiçbiri işe yaramıyor

Lakin gelinen noktada görüldü ki bu Cin sesli asistanları geliştirmek hem Nakit kazandırmıyor hem de reklamları yapıldığı kadar yeterli de çalışmıyor. Elbette Biricik başarısız Eser Alexa değil. Microsoft‘un kendi sesli asistanı Cortana da pek de başarılı olamadı. 2016 yılında Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın övgülerle bahsettiği sesli asistanı bugünlerde yalnızca bu Cin haberlerde görebiliyoruz. Esasen firma, 2021 yılında Microsoft Cortana taşınabilir uygulamasını tedavülden kaldırarak Fazla net sinyaller vermişti.

Financial Times’a konuşan Nadella, şimdilerde sesli asistanlar için gerçekleri aktarıyor: “İster Cortana, ister Alexa, ister Google Assistant ya da Siri olsun, bunların hiçbiri çalışmıyor. Hepsi bir kaya kadar aptal”

Elbette bu telaffuzların gerisinde yatan neden epey aşikâr. Microsoft, Cortana üzere sistemlerin yapmasını beklediğimiz şeyleri üretken Yapay zeka ile bütünleştirilmiş yeni Bing Sohbet ve arama motoruyla yapmak istiyor. Bing Sohbet’in teknolojiyle etkileşimde gerçek bir ihtilal mi olacağı yoksa Cortana üzere mi olacağı şimdi belirli değil. Fakat Microsoft, hem tüketici hem de kurumsal eserlerine üretken Yapay zeka modelini derinlemesine entegre etmeye çalışıyor ve ediyor. Elbette bunların muvaffakiyetinin ölçümü elde ettikleri gelirlerle muhakkak olacak. O yüzden bunların işe yarayıp yaramadığını Vakit gösterecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir