Microsoft, Bing sohbet robotuna DALL-E’yi ekledi: Artık görseller de üretiyor

Genel Mar 21, 2023 Yorum Yok
Microsoft, yaptığı bir duyuruda Bing arama motoruna Yapay zeka takviyeli bir manzara oluşturucu eklediğini bildirdi. Bing Image Creator, OpenAI’ın metinden manzara üreten DALL-E modelinin gelişmiş bir sürümünü kullanacak. Sohbet istemine istenen görseli tanımlamak kâfi olacak.

Microsoft Bing’e DALL-E takviyesi geldi

Microsoft’un tüketici pazarlama lideri Yusuf Mehdi, “Bing önizlemesinde olanlar için, Bing Image Creator, Bing sohbet tecrübesine tam olarak entegre olacak ve birinci olarak Yaratıcı modda kullanıma sunulacak” diyor. Bu ortada şimdilik yalnızca İngilizce dilinde çalışacağını da belirtelim. Şimdi görsel bu özelliğe erişip deneyemedim fakat paylaşılan demolarda modelin epey başarılı olduğu görülüyor. Microsoft, görsel oluşturmak için sohbet istemine “bir fotoğraf çiz” yahut “bir fotoğraf oluştur” üzere bir şey yazmanın kâfi olacağını belirtiyor.

Microsoft ayrıyeten bu Bing Image Creator’ı Edge tarayıcısına da getiriyor. Bing’in kıyı çubuğunda bulunan ilgili sohbet kısmında bu özellik kullanıma sunulmuş durumda. Üstte da dediğimiz üzere Bing Image Creator özelliği şimdilik yalnızca “yaratıcı” modda kullanılıyor. İstikrarlı ve Kesin modunda şimdilik bu özellik kullanılamayacak.

Microsoft Bing manzara oluşturucu mükemel değil

Bing Image Creator özelliğini Sohbet üzerinden benim üzere deneyemediyseniz bing.com/create adresinden Yine İngilizce olarak özelliği deneyebilirsiniz. Burada yaptığımız denemelerde Bing Image Creator’ün yetenekli olduğunu fakat Midjurney v5 kadar düzgün olmadığını gördük. mesela model, insan elleri ve yüzleri konusunda sorun yaşıyor. Bu Sıkıntı Midjurney v5’te çözülmüştü.
Microsoft’un Bing’e Yapay zeka takviyeli metinden manzaraya özellikleri getirmeye odaklanması, arama motorunun Üzücü imgeler üretmesine yol açabilir. Uzmanlar, metinden imaja sistemlerinin propaganda, yanlış bilgilendirme ve daha fazlası için kullanılabilecek manzaralar üretebileceği konusunda uyarıyor.

Microsoft rastgele bir berbata kullanıma karşı müdafaa sağladığını söylüyor. Mehdi, “OpenAI’nin Emniyet tedbirlerinin yanı Dizi ek müdafaaların da Image Creator’a iç edilmesini sağladık” diyor. Şayet potansiyel olarak ziyanlı bir imaj isteminde bulunursanız komut istemi kapatılıyor ve yeni sohbet oluşturmanız isteniyor. Bu ortada Microsoft, “DALL-E modelinin gelişmiş bir sürümünü” kullandığını söylüyor. DALL-E 2 zati uzun bir müddet Evvel tanıtılmıştı. Microsoft burada DALL-E 3’e atıfta bulunuyor olabilir. Microsoft, yeni Bing’i tanıttığında da GPT-3.5’i değil, o Devre şimdi tanıtılmamış GPT-4’ü kullanmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir