Microsoft, Bing sohbet robotu çalışmalarına 6 yıl önce başladı

Genel Şub 24, 2023 Yorum Yok
Microsoft’un Bing arama motoruna entegre ettiği sohbet robotunun, temelinde Sydney kod ismi altında birkaç yıldır geliştirildiği ortaya çıktı. Hatta hudut ağının 2020’nin sonlarında az sayıda ülkede halka açık olarak test edildiği fakat neredeyse hiç kimse tarafından fark edilmediği belirtiliyor.

Microsoft’un bağlantı yöneticisi Caitlin Roulston, The Verge’e yaptığı açıklamada “Sydney, 2020’nin sonlarında Hindistan‘da test etmeye başladığımız erken lisan modellerine dayalı bir sohbet robotunun eski kod adıdır. Bunun bir kesimi olarak elde ettiğimiz bilgiler yeni Bing‘in önizleme sürümü üzerindeki çalışmalarımızda bize Yardımcı oldu” dedi.

Sohbet robotu fikri 2017’ye dayanıyor

Microsoft neredeyse 2017’den bu yana Bing’e bir sohbet robotu eklemeye çalışıyor. Şirket birinci denemelerinde Bing ve Office’teki makine öğrenimi teknolojilerini kullanmaya çalıştı lakin istediği sonucu elde edemedi. 2017 ve 2021 yılları ortasında birçok güzelleştirme yapıldı ve strateji değişikliğine gidilerek Bing’deki farklı sorgulara Cevap verecek Sydney isimli tek bir sohbet robotu oluşturma fikrine geçiş yapıldı.

Şirkete yakın kaynaklara nazaran Sydney’in birinci versiyonları kişilikten yoksundu. Lakin bütün bunlar 2022 yazında değişti. OpenAI, Microsoft’a oyunun kurallarını değiştiren yeni jenerasyon GPT lisan modelini sundu. Muhtemelen şimdi duyurulmamış GPT-4 modelinin erken bir versiyonundan bahsediyoruz.

Yeni Aka lisan modeli, 6 yıldan uzun bir müddettir diyalog bazlı bir arama motoru oluşturmayı Hayal eden Microsoft’un Sydney’de edindiği bütün bilgileri kitlelere ulaştırmak için gereksinim duyduğu atılımdı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir