Metaverse, 2035 yılına kadar Türkiye’nin milli geliri kadar değer yaratacak

Genel May 10, 2023 Yorum Yok
Facebook, WhatsApp ve Instagram’in çatı şirketi Meta, sanal dünyası metaverse için yatırımlarına devam ediyor. Şimdiye kadar metaverse hem şirkete hem de Mark Zuckerberg’e onlarca milyar dolar kaybettirse de istikbal için hala ümit var. Meta tarafından yaptırılan bir çalışmada Deloitte, metaverse’in 2035 yılına kadar ABD‘nin yıllık gayrisafi yurtiçi hasılasına (GSYH) yüzde 2,4’lük bir katkı kapacağını tespit etti.

Meta’ya nazaran Metaverse gelecekte değerlenecek

ABD’nin GSYH’sine yüzde 2,4’lük katkı yaklaşık olarak 760 milyar dolara tekabül ediyor. Bu değer de Türkiye’nin ulusal gelirine epey yakın bir düzey. Açıkçası Lahza itibariyle Deloitte’nin çalışması epeyce optimist görünüyor çünkü metaverse, 30 milyar dolardan Çok ziyana neden olmuş durumda. Öte yandan araştırmada artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojilerinin öncelikle savunma, tıp ve imalat sektörlerinin yanı Dizi eğlence ve iletişim yoluyla ekonomik kazanımlar sağlayacağı belirtiliyor.

Deloitte ayrıyeten Avrupa için de bir görüş sağladı. Buna nazaran metaverse teknolojileri, 2035 yılına kadar Avrupa Birliği’nin gayrisafi yurtiçi hasılasına 489 milyar Avro’ya kadar bir katkı yapacağı söyleniyor. Danışmanlık firması Analysis Group’un global ekonomik tesir raporu da geçen Yıl Meta tarafından hazırlatılmıştı. Bu raporda metaverse teknolojilerinin kullanımının 2031 yılına kadar 3,01 trilyon dolara kadar tırmanabileceği kestirim edilmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir