Mars’ın gizemlerinden birisi çözüldü: Gezegende radyoaktif ısı kaynağı keşfedildi

Genel May 19, 2023 Yorum Yok
Araştırmacılardan oluşan bir grup Kızıl Gezegen‘in evrimini çevreleyen jeolojik gizemleri anlamaya bir adım daha yaklaştı. ETH Zurich‘ten bir Küme araştırmacı, NASA’nın Mars InSight aracı tarafından elde edilen dataları tahlil ederek Mars kabuğunun ne kadar kalın olduğunu buldular. Lakin bu keşif beklenmeyen Öbür bir gizemin ortaya çıkmasını da sağladı: Mars’ın derinlerden gelen radyoaktif ısı kaynağı.

Mars’ın Aka gizemi sarsıntıyla çözüldü

Yapılan çalışma ilim insanları Farklı bir sonuca yanlışsız sürükledi. Gezegenin İç kısımlarında üretilen anne ısı kaynağı, toryum ve uranyum üzere radyoaktif elementlerin vakitle bozunmasının bir sonucu üzere görünüyor. Bu kulağa egzotik gelse de, aslında Kızıl Gezegen’in İç kısmının çekirdeğini sıcak tutmak için kısmen radyoaktif elementlerin bozunmasından gelen ısıya dayandığı manasına geliyor. Dünya da benzeri halde bu bozunmadan kaynaklanan ısıyı kullanıyor.

Grup, InSight‘ın sismometresi tarafından, aracın bütün vazifesi boyunca tespit ettiği en kuvvetli Mars sarsıntısı sırasında elde edilen bilgileri tahlil etti. ETH Zürih Jeofizik Enstitüsü’nde sismolog olan Doyeon Kim liderliğindeki takıma nazaran, sismik dalgalar Mars’ı üç Sefer çevreleyecek kadar güçlüydü. Geophysical Research Letters mecmuasında yayınlanan yeni makalede detaylı olarak açıklandığı üzere Mars kabuğunun kalınlığının ortalama 41 ila 56 kilometre ortasında olduğu tespit edildi.

Yapılan açıklamada “Bu sonuçlar, Mars kabuğunun Dünya yahut Ay’ınkinden Fazla daha kalın olduğu manasına geliyor” denildi. Takım ayrıyeten Kızıl Gezegen’in şimal ovalarındaki ve Güney yaylalarındaki kabuk yoğunluğunun misal olduğunu tespit etti ki bu Kim’e nazaran Mars kabuğunun kökeni ve yapısıyla ilgili uzun müddettir devam eden bilimsel tartışmaya nihayet veren Fazla heyecan verici bir bulgu.

Mars, düşünülenden daha Çok Dünya’ya benziyor

Tahminen de en heyecan verici olanı, bu tahlil birebir vakitte gezegenin milyarlarca Yıl boyunca ısısını nasıl üretebildiğine dair bir İzah sağlıyor. Gruba nazaran, gezegenin derinliklerinde toryum ve uranyum gibi radyoaktif elementler bozunarak Mars’ın İç ısısını üretiyor. Araştırmacılar, bu ısı üreten radyoaktif elementlerin en az yarısının Mars kabuğunda bulunduğunu, bunun da gezegenin İç kısmındaki “yerel erime bölgelerini” açıklayabileceğini düşünüyorlar.

Özellikle, Mars’ın İç ısı kaynağının çürüyen radyoaktif elementlere dayanması, Kızıl Gezegen’in Dünya’ya daha Evvel düşünülenden daha Çok benzeyebileceği manasına geliyor, zira çürüyen radyoaktif elementler de Dünya’nın İç ısı kaynağının bir modülü. bütün bu bulgular, gezegenin jeolojisi ve geçmişiyle ilgili gizemlerin çözülmesine yönelik atılan en yeni adımlar ortasında.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir