Lockheed Martin, Ay ve Dünya arasına uydu iletişim ağı kuruyor

Genel Mar 29, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz gün yaptığımız haberde Nokia’nın bu Yıl içerisinde Ay’a bir 4G LTE baz istasyonu göndererek uydu gezegene yüksek kapasiteli bağlantı altyapısı kurmayı hedeflediğini aktarmıştık. Artık ise Lockheed Martin, Ay ile Dünya ortasına konumlanacak olan bir uydu bağlantı ağı kuracağını duyurdu.

Ay ve Dünya ortasında bağlantı ağı

Havacılık, Uzay mühendisliği ve savunma Sanayi alanlarında başkan firmalardan olan Lockheed Martin, kısa bir mühlet Evvel kendi öz kaynaklarından oluşan Crescent Space Services şirketini kurdu. Bu şirket, Dünya ile Ay ortasında bulunan sabit yörüngeye göndereceği uydular ile Parsec ismini verdiği bir bağlantı ve navigasyon ağı kuracak. Birinci uydunun, NASA’nın insanları Ay’a indirecek olan üçüncü Artemis misyonundan evvel, 2025 yılına kadar fırlatılması bekleniyor. Artemis 3 misyonunun de Yine 2025’te gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Parsec ağı, Ay’a yapılacak beşerli vazifeler ve uyduya gönderilecek araçlar için hayati ehemmiyete sahip olabilir. Çünkü Ay, bize en yakın Uzay cismi olsa da irtibat konusundaki eksiklikler oradaki kuvvetli şartların Önemli ziyanlara yol açmasına neden olabilir. Ayrıyeten Ay’da GPS üzere servislerin olması otonom araçlar yahut Dünya’dan Denetim edilen yüzey araçları için de değerli olacaktır. Lakin en Değerli şey ise Ay iktisadı tarafında olacak diyebiliriz. Ay madenciliği giderek yaklaşıyor ve irtibat altyapısı bunun için kıymetli. Ve Yine Ay turizmi için de bağlantı gerekli.

Lockheed Martin, kurduğu yeni şirketin başına Joe Landon‘ı atadı. Landon daha Evvel Lockheed Martin Space’te ileri program geliştirmeden Mesul reis yardımcısıydı. Bu durumundan Evvel ise asteroit madenciliği teşebbüsü Planetary Resources’ın CFO’su olarak misyon yapmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir