Kritik öneme sahip Türkiye’nin ilk batarya fabrikasının temeli atıldı: İşte detaylar

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
Türkiye’nin otomotiv bölümü için kritik değere sahip olması beklenen Siro Batarya Fabrikası‘nın temeli gerçekleştirilen Merasim eşliğinde atıldı. Siro Energy tarafından işletilecek olan tesiste elektrikli arabaların Temel ögesi olan bataryaların üretimi gerçekleştirilecek. Siro Batarya Fabrikası’nda üretilecek olan modüller Togg’da kullanılacak. Fakat bu tesisin Biricik gayesi Togg için üretim yapmak değil, tıpkı vakitte ihracat ile sanayide Laf sahibi olmak.

Siro batarya fabrikası 2024’te tamamlanacak

Togg ve Çinli üretici Farasis Energy iştirakinde yüzde 50 yüzde 50 iştirak ile 27 Eylül 2021’de kurulan Siro Energy, Bursa‘nın Gemlik ilçesindeki Teknoloji Yerleşkesi’nde kurulacak olan batarya üretim tesisinin 2024 yılının sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Fabrika tam kapasiteye ulaştığında yılda 350 bin araca yetecek kadar batarya üretimi gerçekleştirecek. Bu üretim kapasitesinin karşılığı ise 20 GWh olurken tam kapasiteye ise 2031’de ulaşılması hedefleniyor. Siro’nun 2032 yılı sonuna kadar 30 milyar TL yatırımla 2 bin 200 şahsa istihdam sağlayacağının da altı çiziliyor.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi’nin 2024’te birinci üretimine başlayacağını söyledi.

30 milyar Avro katkı yapacak

Merasimde konuşan Siro Yönetim Şurası Lideri M. Gürcan Karakaş, Siro’nun batarya değer zincirini geliştirip Türkiye’ye her açıdan katma değer sağlayacağını belirterek, 10 yılda GSYH’ye Yekün 30 milyar Avro’nun üzerinde, cari açığın azaltılmasına 10 milyar Avro’nun üzerinde, istihdama da 7 bin çalışanın üzerinde katkıda bulunacak. Maden üretiminden e-mobiliteye, sabit güç depolamadan mikromobiliteye Siro’nun etrafında ortaya çıkacak ekosistem sayesinde 12 milyar Avro’nun üzerinde bir yatırım ve GSYH’ye 10 yılda 110 milyar Avro’nun üzerinde Yekün bir değer yaratılacak. Yüzde 80’i aşan bir yerlilik oranıyla 22 bin nitelikli istihdamın da önü açılacak” formunda konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir