Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Kızılderililer, Apache web sunucusunun isminin değiştirilmesini istiyor

Kızılderililer, Apache web sunucusunun isminin değiştirilmesini istiyor

admin admin -
18 0
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Amerikan yerlileri ismine savunuculuk yapan ve kar hedefi gütmeyen Natives in Tech örgütü, Apache ismini taşıyan bütün web projelerinin yine adlandırılmasını talep etti.

Apaçi önderi Geronimo’dan esinlenilmiş

Apache Software Foundation (ASF), 1999 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan ve Aleni kaynak kodlu Apache ailesindeki sunucu tarafı yazılımlarının geliştirilmesinden Mesul bir kuruluş. The Register’ın haberine nazaran, Natives in Tech temsilcileri ASF’yi yerli halkın ismini kendi markası için kullanmakla suçluyor.

Apache Software Foundation’ın kurucu üyelerinden Brian Behlendorf, yaptığı bir açıklamada o vakitler teknoloji endüstrisinin genel olarak tercih ettiğinden daha romantik görünen bir terim istediğini söylemişti. Sonrasında Behlendorf, Apaçi önderi Geronimo hakkında izlediği bir belgeselden ilham aldı ve yazılım projesinin ismi Apache olarak belirlendi.

ASF durumu değerlendiriyor

Eleştirel bir blog yazısına göre Apache, spagetti western filmlerinin modası geçmiş romantizmine ve günümüzün yaşayan Apaçi topluluklarını temsil etmeyen bir Kızılderili kavramına dayanıyor. Buna Enlem olarak Natives in Tech örgütü de Apache Software Foundation’ın bütün projelerinden Apache isimlendirmesini kaldırmasını ve Kızılderili tüyü yerine farklı bir logo kullanmasını talep ediyor.

ASF ise The Register’a bir açıklama göndererek vakfın yerli halklara danışacağını belirtti: “Biz gönüllüler tarafından yönetilen ve kâr emeli gütmeyen bir kuruluşuz. Değişiklikler Vakit alır ve üyelerimiz, Yönetim konseyimiz ve hukuk grubumuz tarafından dikkatle değerlendirilmelidir. Üyelerimiz durumu çözmek için alternatif yollar araştırıyor, fakat şimdilik açıklayacak bir şeyimiz yok.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir