Kılıçdaroğlu’ndan dev proje: Büyükşehirlerde 1 gigabit, kentlerde 100 megabit internet!

Genel May 09, 2023 Yorum Yok
Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı yeni bir görüntüde “Dijital Altyapı” olarak isimlendirdiği projesinin ayrıntılarını açıkladı. Proje kapsamında büyükşehirlerde 1 gigabit, kentlerde ise en az 100 megabit internet suratları vadediliyor.

Kılıçdaroğlu paylaşımında “Dünyayla rekabet edebilmek için kuvvetli internet ağına gereksinim var. O denli uyduruk “buçuklu” falan değil, tam manasıyla yüksek süratli haberleşme sistemlerini Türkiye’nin her yerinde kuracağız.” tabirleri yer alıyor. Kılıçdaroğlu, Yapay zeka üzere şimdiki teknolojilerden Geri kalmamak için Türkiye’nin sağlam bir internet altyapısına ihtiyaç duyduğunun altını çiziyor.

2 milyon kilometre fiber internet

Türkiye’nin fiber altyapısı geçtiğimiz Yıl yüzde 9,8 büyüyerek 517.3 bin kilometreye erişti. Lakin bu Biricik başına genel bir kapsama alanı için düşük bir değer olarak kalmaya devam ediyor. Kılıçdaroğlu, paylaştığı görüntüde fiber optik File uzunluğunun 2 milyon kilometreye çıkartılacağını Anlatım ediyor. Bu yatırımlar sonucunda ise büyükşehirlerde saniyede 1 gigabit, kentlerde ise saniyede en az 100 megabit indirme suratına ulaşılması hedefleniyor.

35 milyar dolarlık yatırım

Kılıçdaroğlu birebir vakitte Türkiye’nin elektronik haberleşme altyapısını geliştirmek için 5 Yıl içerisinde 35 milyar dolar yatırım yapılacağını aktardı. Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu, “Bu irtibat suratı sayesinde Türkiye’deki bir tabip Zürih’teki bir hastasını muayene, hatta robotik teknolojiyle ameliyat edebilecek. Bankacılık süreçlerinden ticarete kadar her şey saniyeler içinde gerçekleşecek.” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir