Kanser tedavisinde “sihir gibi” devrimsel yeni bir yol keşfedildi

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
Stanford Medicine‘dan araştırmacılar her insanın sağlıklı cildinde yaşayan bir bakteri cinsini incelerken kanserle savaşmanın yeni ve kuvvetli bir yolunu bulmuş olabilirler. ilim insanları, kanserle savaşmak için cilt bazlı mikropların ve bakterilerin genomlarını değiştirerek bir sıra testler yaptılar. Bu genetik mühendislikle genomları değiştirilmiş bakteri, kanserli farelere uygulandı ve sonuçlar devrimsel.

Bilim insanları staphylococcus epidermidis ismi verilen bakteriyi genetik olarak bir ur antijeni (bağışıklık sistemini uyarabilen tümöre mahsus bir protein) üretecek halde tasarladıktan sonra, canlı bakteriyi kanserli farelerin tüylerine uyguladılar. Ortaya çıkan bağışıklık reaksiyonu, agresif bir metastatik cilt kanseri çeşidi olan Melanom’u bile iltihaplanmaya neden olmadan öldürecek kadar güçlüydü.

Sonuçlar “sihir” gibiydi

Biyomühendislik alanında doçent olan Michael Fischbach, “Neredeyse sihir üzereydi. Bu farelerin Yan taraflarında büyüyen Fazla agresif tümörler vardı ve biz onlara nazik bir tedavi uyguladık, yalnızca bir bakteri çubuğu aldık ve bunu başlarının tüylerine sürdük.” diyor.

Denemede Staph epidermidis‘in seçilmesinin nedeni, kolonileşen bakteriler ortasında kanserle ya da ağır enfeksiyonlarla savaştığı bilinen CD8 T hücreleri ismi verilen kuvvetli bağışıklık hücrelerinin üretimini tetikleme konusunda eşsiz yeteneklere sahip olmaları. Yapılan testlerde genetiği değiştirilmiş bakteri, topikal olarak uygulandığı yerden Fazla uzakta bile kanserli hücreleri öldüren veya küçülten bir bağışıklık yansısına yol açabildi. Fischbach açıklamalarına şunları ekledi: “Bu tümörlerin yok olduğunu görmek -özellikle de bakteriyi uyguladığımız yerden Irak bir bölgede- şok ediciydi. Bunun gerçekleştiğine inanmamız biraz Vakit aldı.”

Stanford’lu ilim insanlarının Staph epidermidis’in insanlarda da emsal kuvvetli bir bağışıklık reaksiyonuna yol açıp açmayacağını şimdi bilmediklerini ve fareler üzerinde yapılan denemelerin her Vakit beşerler üzerinde yapılan denemelerle tıpkı formda sonuçlanmadığını belirtmek gerektiğini söylüyor. Araştırmacılar ayrıyeten testlerinde cilt kanseri antijenini bir prostat kanseri antijeniyle değiştirdiler ve ur büyümesinin Değerli ölçüde yavaşladığını buldular. Araştırmacılar bunun, genetiği değiştirilmiş cilt kolonizasyonu yapan bakterilerin öbür kanserlere karşı kuvvetli bir bağışıklık yansısını tetikleyebileceğini gösterdiğini söyledi.

16 tümörden 15’i kayboldu

Araştırmacılar, en agresif seyirli ve hayatı en Fazla tehdit eden Cilt kanseri olan Melanom’a sahip olan farelerde bu yolu kullandılar. Melanom akciğerlere metastaz yaptığında bile, uygulanan tedavi tümörlerin boyutunu Aka ölçüde küçülttü yahut ortadan kaldırdı ve farelerin hayatta kalma müddetlerini Değerli ölçüde düzgünleştirdi. Araştırmacılar yeni tedaviyi “kontrol noktası blokajı” ismi verilen T hücresi aktivitesini güçlendirmek üzere tasarlanmış ikinci bir immünoterapi cinsiyle birleştirdiklerinde, fayda daha da besbelli hale geldi: 16 yerleşik tümörden 15’i kayboldu. Farelere 30 gün sonra daha Çok kanser hücresi enjekte edildiğinde, tümörlerinde büyüme yaşanmadı. Araştırmanın ilerleyen devirlerinde insan testlerine geçilmesi hedefleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir