Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener: “7-8 metreye varan kaymalar gözlemlendi”

Genel Şub 12, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki sarsıntının akabinde levha hareketlerinden kaynaklı olarak zeminde kaymalar gözlemlendi. Yerli yabancı Çeşitli ilim insanları bu bahiste açıklamalarda bulundu. nihayet olarak Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve zelzele Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener’den bir İzah geldi.

Kandilli Rasathanesi ve zelzele Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Türkiye’de yapılan çalışmalarda Kahramanmaraş merkezli zelzeleden kaynaklı olarak fayın geçtiği bölgelerde 5 metreye varan atılımlar (kaymalar) tespit edildiğini söyledi. GPS gözlemlerinden, TUSAGA-Aktif istasyonlarından, Harita genel Müdürlüğü, Tapu Kadastro genel Müdürlüğü, Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi takımlarının yapmış olduğu gözlemlerde Ekinözü istasyonunda 5 metreye varan bir atım olduğu ortaya çıktı. Ayrıyeten yabancı ilim insanlarının uydu imgeleriyle yaptığı tahlillerde 7-8 metreye kadar kaymalar tespit edildi.

Prof. Dr. Özener, “5 metrenin üzerinde de atımlar olduğu, Özellikle yabancı ilim insanlarının çalışmalarından bizlere geliyor. Bu esasen sarsıntının tabiatında var. 17 Ağustos zelzelesinden sonra da merkez üssünde 3 buçuk metrelik atımlar vardı. İlerleyen periyottaki çalışmalarla daha da netleşecek ama, 7-8 metreye varan atımlar, kaymalar gözlemlendi.” dedi.

Prof. Dr. Özener, şöyle devam etti:”Bu doğrultu atımlı bir fay, Yan yana iki bloğun olduğunu düşünün, şark Anadolu Fayı sola hakikat yanal atımlı. Karşıdaki alanın, fayın sola gerçek yanlışsız devinim ettiğini düşünün. Hasebiyle, diyelim ki noktadan bir yol geçiyor. Yolun fayın geçtiği noktalarda atması, yani yaklaşık makul yerlerde 3 metre, 5 metre kadar olabiliyor. Geniş bir coğrafyayı etkiliyor. Fayın olduğu yer başta olmak üzere, 300-350 kilometrelik alanda bu tesir var.”

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir