Kalyon Holding yerli rüzgar türbinleri için tarih verdi

Genel Nis 22, 2023 Yorum Yok
Güneş panellerini yüzde 85 yerlilik ile üreten Kalyon Holding’in yerli rüzgar türbini projesi için yeni İzah yapıldı. Yerli rüzgar türbinlerinin kurulumuna iki Yıl sonra başlanacak.

Kalyon Holding ve ASELSAN yerli rüzgar türbini projesi için ön muahedeyi yaptı. Önümüzdeki günlerde mutabakatın imzalanması ve projenin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Kalyon Holding Yönetim Şurası Lideri Cemal Kalyoncu, “Artık yerli güneş paneli üzere yerli rüzgar türbinimiz de olacak. Yüzde 70 yerlilikle rüzgar türbini üretmeyi hedefliyoruz. Bunun için Ankara, İzmir ve İstanbul’da fabrika kuracağız. İki Yıl sonra birinci türbinleri kurmayı planlıyoruz. bütün ekipmanları Türkiye’de yapacağız. Çeşitli yerlerde fabrika kuracağız. Şanzımanı, türbin kanadı, direği hepsi farklı yerlerde üretilecek. Aselsan ile anne motor şanzıman noktasında mutabakatımız var. öbür bütün kısımları kendimiz yapacağız.” dedi.

Rüzgar türbininin anne motor şanzımanın helikopter şanzımanına benzediğini ve bu bahiste ASELSAN’ın başarılı olduğunu belirten Kalyoncu, Alman ve Çinli firmalarla görüşüldüğünü ve sonunda ASELSAN ile anlaşıldığını söyledi. ASELSAN daha Evvel de Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) ile yerli rüzgar türbini üretimi için muahede yapmıştı.

Kalyon Holding tarafından üretilecek yerli rüzgar türbinleri, Kalyon Enerji’nin iç olduğu YEKA RES Elektrik Üretim AŞ tarafından kazanılan YEKA RES-1 bölgesin kurulacak. Edirne, Kırklareli, Eskişehir ve Sivas kentlerine yerli türbinleri yerleştirilecek. YEKA RES-1, 1.000 MW güce sahip olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir