Japonya, 2025 yılına kadar 2nm çip üretimine başlamayı hedefliyor

Anakart Driverları, Donanım Oca 27, 2023 Yorum Yok
Japon ve ABD şirketleri önümüzdeki birkaç Yıl içinde 2nm yarı iletkenler üretmek için kapsamlı bir iştirak kurdu. Japon çip teşebbüsü Rapidus, yapmış olduğu IBM ortaklığı sayesinde Tayvanlı sanayi başkanı TSMC ile rekabet etmek istiyor.

Bu haftanın başlarında Japon çip teşebbüsü Rapidus’un başkanı Atsuyoshi Koike, 2025’in birinci yarısına kadar 2nm yarı iletkenler için bir prototip üretim çizgisi kurmayı planladıklarını söyledi. Kesimin önderi TSMC ise Yeniden 2025 yılında 2nm seri üretimine geçmeyi hedefliyor.

IBM ile Japon Rapidus ortaklığı

Öte yandan Rapidus ve IBM, Aralık ayında bir otaklık kurduklarını duyurdu. İştirak kapsamında IBM’in birinci olarak 2021’de tanıttığı 2nm yarı iletken tasarımı geliştirilecek. IBM’in 2nm süreç süreci tırnak büyüklüğündeki bir çipte 50 milyar transistör sığdırmayı ve 7nm’ye nazaran yüzde 45 performans artışı sağlamayı vadediyor. Ayrıyeten bu üretim süreci birebir performans düzeyinde 7nm’ye nazaran yüzde 75 daha az güç tüketiyor. Bu ortada IBM, kendi çiplerini ekseriyetle üretmiyor ve bunun yerine dizaynlarını ortaklarına lisanslıyor.

Fakat Rapidus’un 2nm seri üretim maksatlarının gerçekleşmesi biraz daha Vakit alacak. Şirketin liderine nazaran uzun vadeli maksatlar 2020’lerin sonlarını işaret ediyor. Münasebetiyle TSMC ile ağır bir rekabetin sağlanması kısa vadede pek Muhtemel görünmüyor.

Yarı iletken sanayisinde ilerleyen yıllarda Fazla daha Aka bir rekabetin yaşanacağını söyleyebiliriz. Intel, yarı iletken sanayisini petrolden daha değerli gördüğünü zati açıklamıştı. Bu bağlamda Intel, TSMC’yi yakalamak için 2024’te 20 Ångström’ü (20A) piyasaya sürmek istiyor. Intel 20A’nın temelinde tekrar isimlendirilmiş 2nm olduğunu belirtelim.

Öte yandan Samsung zaten bir müddettir TSMC gibi 3nm sürecinde yonga üretimine geçmiş durumda. Her iki firma da 2024 yahut 2023 sonunda geliştirilmiş 3nm sürecine geçmeyi hedefliyor. 2025’te de Tekrar her iki firma da 2nm seri üretimini hedefliyor. Samsung ayrıyeten geçtiğimiz ekim ayında 2027 yılına kadar 1.4nm’ye ulaşmayı hedeflediğini duyurmuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir