Enerjisini ses dalgalarından alan ısı pompaları evlerimizi ısıtacak

Genel Oca 27, 2023 Yorum Yok

Elektrik üretimi konusunda tahlili bulsak da mesken ısıtmada kullanılan doğalgazın yerine geçecek teknoloji daha belirli değil. Yeniden de en uygun Namzet ısı pompaları üzere görünüyor fakat maliyetleri, randımanları ve kısıtlı ömürleri buna Mani olmaya devam ediyor.

Isı pompaları aslında insanlığın en uygun buluşlarından biri olabilir çünkü, klimalardan, kurutma makinelerine ve en değerlisi de konut ısıtma ve sıcak su ihtiyacını %300-700 verim ile çözüyor. Hepsinin ortak noktası elektrik gücünün yardımı ile bir yerdeki enerjiyi Öbür yere nakletmek. Isı pompasının ismi da aslında buradan geliyor.

Hava bazlı ısı pompasının yaptığı basitçe meskenin dışındaki havadan içerideki havaya ısı aktarması. Böylelikle Hariç hava soğuyor fakat konutun içi ısınıyor. Bunu kompresör, daha Öbür bir Fazla hareketli kesim ve Özel doldurulan bir gaz ile yapıyor. Bu da onu ne yazık ki bozulmaya uygun ve Özel gaz dolumu gerektiren karmaşıklığa, sistemin pahalılığına ve yüksek bakım masraflarına maruz bırakıyor.

Ancak Avrupa her şeyi elektrikle çalışır hale getirme ve elektriği karbon emisyonu yapmadan üretme istikametinde ilerlediğinden ısı pompalarının esnekliği Fazla Aka avantaj sağlıyor.

Bildiğimiz ısı pomalarından büsbütün farklı olan akustik ısı pompaları ise yalnızca ses dalgaları üreten hoparlör kullandıkları ve hali hazırda helyum gazı kullandığından epeyce az yıpranıyor. Üstelik az kesim kullandığı ve gaz içinde geldiği için daha ucuzlar ve daha az bozuluyorlar.

Akustik ısı pompaları nasıl çalışır?

Çalışma prensibi ise aslında kolay. Üretilen ses dalgası sayesinde sesin gaz ile dolu çember içersinde yankılanırken dalga uzunluklarının üst üste binmesi ile kimi noktalarda helyum sıkışmasını kimi yerlerde ise seyrekleşmesini sağlamak. Yoğuşan kısıklarda sıcaklık yükselirken seyrekleştiği yerde sıcaklık düşürüyor. Isınan kısımdan meskeni ısıtıp, soğuk kısmıda ısı topladığınız yer örneğin hava ile tekrar ısıtırsak ısı pompasını oluşturmuş oluyoruz.

Dünyada yalnızca Avrupa’daki iki firma bu teknolojiyi geliştirmekte, birisi Hollandalı Blue Heart Energy Öteki ise Fransız Equium. İki firma sesi birbirinden biraz farklı kullansalar da tıpkı şeyi yapıyorlar. Blue Heart Energy fiyatın klasik ısı pompasına  nazaran yarıya ineceğini sav ederken Equium firması ömrü ikiye katlayarak 30 yıla çıkardığını ve daha yüksek randımanla çalıştığını argüman ediyor.

Sistemin en âlâ yanı ise Helyum gazının yüksek ısıl iletkenliği sayesinde Fazla daha düşük sıcaklıkta yani -20 °C  hava sıcaklığında 80 °C sıcak su üretebiliyor. Bu sayede sistem çok soğuklarda randımanı düşse de yedek güç kaynağına gerek duymadan çalışmaya devam ediyor.

Blueheart Energy şimdilik 3 kW’lık prototipini hazırlamış durumda ve 2023 yılı içinde satışa başlamayı düşünüyor. Daha kuvvetli versiyon 6 kW’lık prototip seneye hazırlanacak.

Normal ısı pompalarından daha sessiz

Ses deyince oluşacak sesin rahatsız edici olacağını düşünebilirsiniz lakin firmalar yalıtım sayesinde normal ısı pompasından daha sessiz olacağını sav ediyorlar. Hatta Blue Heart Energy bunu karşılıklı ses dalgaları ile sesin sönümleneceğini ve sesin bize ulaşmayacağını söylüyor.

Her iki firma da Helyum sayesinde PVT’den (pv paneller gerisinde ısıyı toplayan sistem), toprak, su, merkezi ısıtma (çok düşük sıcaklıktaki 20 °C) ve Olağan ki hava üzere Türlü ısı kaynaklarından faydalanabiliyor. Isıyı ortama yüksek sıcaklıkta radyatörden, düşük sıcaklıkta parke altı ısıtma ile aktarabiliyor.

Son olarak her ısı pompası üzere soğutma için gerektiğinde kullanılabildiğini söylemeyi unutmayalım Özellikle bizim üzere Edebiyat muhakkak bir mühlet soğutmaya muhtaç ülkeler için bu değerli.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir