Japon astronot, yaptığı bilimsel deneyin sonuçlarını kafasından uydurdu

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), 58 yaşındaki astronot ve tabip Satoshi Furukawa liderliğindeki bir araştırma grubu tarafından yürütülen deneyin verilerinin uydurma olduğunu bildirmek zorunda kaldı. Fakat astronotun sert bir cezayla müsabakası pek mümkün değil.

JAXA deneyinde sekiz kişi iki hafta boyunca uzay istasyonunu andıran kapalı bir odaya hapsedildi. Çalışmanın amacı, Satoshi Furukawa’nın sorumluluğunda katılımcıların ruhsal durumlarını ve gerilim seviyelerini değerlendirmekti. Daha sonra tahrifat ve yanlış bilgi vakaları olduğu ortaya çıktı, lakin JAXA tam olarak neyin yanlış olduğunu açıklamadı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 167 gün geçirmişti

JAXA ayrıyeten deney sonuçlarının bilimsel bir makale formunda yayınlanmadığına, hasebiyle Japon maddeleri açısından bilgi sahteciliği veya tahrifatıyla muadil tutulabilecek bir ihlal olmadığına dikkat çekti. Bununla Bir arada JAXA, Furukawa da iç olmak üzere sorumluları cezalandırmayı planlıyor.

Lakin bu durumun astronotun gelecek Yıl Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (UUİ) gönderilmesi planlarını etkilememesi gerektiği belirtiliyor. Furukawa’nın deneyimli bir astronot olduğunu belirtmekte fayda var. 1999 yılında JAXA’ya katıldı ve 2011 yılında ISS’de 167 gün geçirdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir