James Webb Uzay Teleskobu, Uranüs’ün eşsiz yapısını gözler önüne serdi

Genel Nis 08, 2023 Yorum Yok
NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Uranüs‘ün göz kamaştırıcı yeni fotoğraflarını çekerek gezegenin ikonik halkalarının daha Evvel hiç görülmemiş inceliklerini ortaya çıkardı. Yayınlanan fotoğraflar, 10 milyar dolarlık Uzay teleskobunun başarını bir Defa daha gözler önüne seriyor.

Yeni fotoğraflar, teleskobun çıplak gözle algılanamayan frekanslardaki ışığı yakalamak için donatılmış olan MIRI aracı kullanılarak çekildi. Bu da teleskobun Uranüs’ü çevreleyen bulanıklığı görmesini ve gezegenin halkalarının en net ve Kesin fotoğrafını yakalamasını sağladı.

Buz devi Uranüs’ün halkaları birinci sefer bu türlü görüntülendi

Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde Webb’in kıdemli proje bilimcisi olan Jennifer Wiseman, “Uranüs’ün bu inanılmaz yeni manzaralarını paylaşabildiğimiz için Fazla heyecanlıyız. Bu imajların detayları ve netliği hakikaten inanılmaz ve bu ikonik gezegene yeni bir nazar açısı sunuyorlar.” dedi.

Fotoğraflar Uranüs’ün halkalarında meçhul delikler de iç olmak üzere birçok ayrıntıyı ortaya çıkarıyor. Araştırmacılar bu deliklerin, halkaların içinde dolaşan ve şimdi fotoğraflarda görünmeyen Ufak uydular tarafından meydana getirilmiş olabileceğini düşünüyor.

California Üniversitesi’nden gezegen bilimci Imke de Pater, “Uranüs’ün halkalarını incelemek, güneş sistemimizin oluşumunu ve evrimini anlamak için önemlidir” diyor. Webb’den gelen yeni imajlar halkaların daha Evvel hiç olmadığı kadar detaylı bir formda incelemesini sağlayacak ve hem gezegen hem de sistemimiz hakkındaki birtakım Temel sorulara Cevap verilmesine Yardımcı olacak.

Uranüs’ün imgeleri, Webb teleskobunun fırlatılmasından bu yana çektiği bir sıra çarpıcı imgenin yalnızca sonuncusu. Ocak ayında teleskop, Dünya’dan yaklaşık 1.500 Fer yılı uzaklıktaki devasa bir gaz ve toz bulutu olan Orion Nebulası’nın birinci imajlarını yakaladı. O vakitten bu yana teleskop, galaksiler ve yıldız kümeleri de iç olmak üzere öbür gök cisimlerinin imgelerini gözlemliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir