Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. İsviçre raylar arasına güneş paneli döşeyerek elektrik üretecek

İsviçre raylar arasına güneş paneli döşeyerek elektrik üretecek

admin admin -
44 0

Güneş panellerinin elektrik gücünü üretmenin en kolay ve ucuz yolu olduğu artık Kesin Ancak güneş tarlası için arazi bulmak ve elektrik çizgisi sağlamak da bir o kadar güç.

İsviçreli yeni teşebbüs şirketi Sun-Ways ülkenin ulasal şimendifer yolları işleticisi ile raylar üzerinden elektrik üretmek üzere muahede sağladı. Daha evvelden fabrikada montajlanan ve kablonanan paneller katlanarak Özel bir şimendifer içine konuluyor sonra şimendifer raylar üzerinden geçerken raylar ortasına fotovoltaik paneller döşeniyor.

Raylara bakım gerektirdiğinde ise tıpkı formda Özel şimendifer yolda ilerlerken basitçe panelleri topluyor. Üstelik şimendifer yolları elektrikli olduğu için oradaki şebekeye elektrik sağlayabilmesi de mümkün. Birebir halde panellerin temizlenmesi için de bir trenin raylar üzerinde giderken paklık yapması epeyce kolay.

Potansiyel ise gerçekten Fazla yüksek. İsviçre’nin Yekün 7000 km’lik çizgisine kurulabilecek Güç ölçüsü 1000 MW üzere bir ölçü. Türkiye’deki çizgi uzunluğuna nazaran sayısı tekrar hesaplarsak 1500 MW’lık bizde de bir Güç potansiyeli var. Hali hazırda ülkemizde konseyi güneş gücü varlığı ise 8 bin MW’ın üzerinde.

Şirketin geleceği ise Bayağı parlak yalnızca Avrupa’daki şimendifer yollarının uzunluğu 260.000 km ve dünyadaki döşenmiş şimendifer yoklarının Yekün uzunluğu 1.16 milyon km. Sistem test basamağına 23 Mayıs 2023 yılında girmeyi planlıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir