İşte 2022 yılı mobil karnemiz: Harcamalar ilk defa düşerek 167 milyar dolara geriledi

Genel Oca 11, 2023 Yorum Yok
Taşınabilir tahlil firması veri.ai, 2022 yılına ilişkin Taşınabilir durum raporunu yayınladı. Yayınlanan rapor Çin’deki üçüncü taraf Android uygulama mağazaları da iç olmak üzere bütün uygulama mağazalarındaki tüketici harcamalarına dayanıyor. Şimdiye kadar Aka ölçüde büyüyen bir sanayi olan ve her Yıl uygulamaların bir evvelki yıla nazaran daha Çok Nakit kazandırdığı dal birinci kere düşüş yaşadı.

Mobil harcamalar birinci kere düştü

Yayınlanan rapora nazaran taşınabilir uygulamalara yapılan tüketici harcamaları 2022 yılında birinci Defa düşti. Geçtiğimiz Yıl harcamalarda yüzde 2 düşüş yaşandı ve Yekün harcama ölçüsü 167 milyar dolar oldu. Bu ortada indirmeler ise yıldan yıla yüzde 11 artarak 255 milyara ulaştı. ek olarak Android uygulamalarında geçirilen saat yüzde 9 artarak 4,1 trilyona ulaşırken günlük geçirilen mühlet ise 11,2 milyar saat oldu.

Geçmiş yıllarda tüketici harcamalarının itici rüzgarı taşınabilir oyunlardan kaynaklanıyordu lakin artık abonelikler, oyun dışı uygulamalardan gelir elde etmenin daha tanınan bir yolu haline geldi. Veri.ai’nin bulgularına nazaran, oyun dışı uygulamaların iktisatta daha dirençli olduğu ortaya çıktı, bunun nedeni muhtemelen tüketicilerin uygulamaları oyunlardan daha Kıymetli görmesi. 2022’de oyunlara yapılan harcamalar %5 düşüşle 110 milyar dolara, oyun dışı uygulamalara yapılan harcamalar ise %6 artışla 58 milyar dolara yükseldi.

İktisadın oyunlar üzerindeki orantısız tesirini gösteren bir Öbür açı da, 2022’de kaç oyunun gelirinin 10 milyon doları, 100 milyon doları yahut 1 milyar doları aştığını görmek. Bu yıl, bu kategorilerin her birindeki oyun sayısı sırasıyla %1, %4 ve %33 düştü. Toplamda 1419 uygulama ve oyun 2022’de 10 milyon dolar harcamayı aştı. 224 uygulama ve oyun 100 milyon doları ve sırf 10 uygulama ve oyun 1 milyar dolar harcamayı aşmış durumda.

Mobil uygulamalarda en Fazla Vakit geçiren ülkeler 

veri.ai’nin raporu, tüketici harcamalarının 2022’de Aleni bir biçimde vuruş aldığını gösterse de, uygulama iktisadının öbür alanlarında büyüme görüldü; buna kullanıcı başına harcanan günlük mühlet de dahil, yıldan yıla %3 artarak en yeterli taşınabilir pazarlarda günde 5 saate ulaştı. Taşınabilir uygulamalarda en Fazla mühlet harcayan birinci 5 ülke ise Endonezya, Brezilya, Suudi Arabistan, Singapur ve Güney Kore oldu.
Kullanıcılar mobilde geçirdikleri müddetin Aka kısmını üç kategoride harcadı: Toplumsal Medya/İletişim (toplam mühletin %19,5’i), Eğlence/Kısa Görüntü (toplam mühletin %17’si) ve Eğlence/Video Paylaşımı (toplam müddetin %12,7’si). Toplumsal medya kategorisinde en Çok WeChat, WhatsApp, Facebook, Messenger, Telegram, LINE ve Discord kullanılırken Cümbüş ve Kısa Görüntü kategorisinde başkan TikTok oldu. Bir öteki kategori Cümbüş ve Görüntü Paylaşımında ise  YouTube ve YouTube Kids tepeye oturdu.

Mobil reklam harcamaları da yıldan yıla %14 artarak 2022’de 336 milyar dolara ulaştı, lakin veri.ai bu büyümenin ekonomik rüzgarlar karşısında yavaşlayacağı konusunda uyarıyor. Lakin kısa görüntü formatlarındaki reklam harcamalarının birçok artış görmeye devam edecek. Bir mühlet Evvel YouTube Shorts görüntülerden gelir paylaşımına başlayacağını duyurmuştu.

2022 yılında toplan indirmeler de artış gösterdi. Oyun yüklemeleri yıldan yıla yüzde 8 artışla 90 milyar, oyun dışı indirmeler ise yüzde 13 artış ile 165 milyara ulaştı. Bununla birlikte, hem kripto ticareti hem de yatırım uygulamalarındaki indirmeler ise yüzde 55 düştü.

En Fazla indirilen Instagram oldu 

Veri.ai ayrıyeten indirmeler, tüketici harcamaları ve aylık etkin kullanıcılar açısından yılın en düzgün uygulamalarını da açıkladı. Buna nazaran geçen Yıl TikTok harcama açısından en yeterli uygulama olurken Facebook aylık etkin kullanıcılar tarafında Yeniden lider oldu. Dikkat çeken şey ise indirmelerde Instagram’in doruğa çıkması oldu. 2021 yılında TikTok bu alanda da başkandı. Bu ortada Meta şirketinin uygulamalarının aylık etkin kullanıcı sıralamasında birinci dördü aldığına da dikkat etmek gerek.

Son olarak oyunlar açısından en Fazla indirilen oyun Subway Surfers oldu. En Fazla harcamanın yapıldığı oyun ise Honor of Kings olurken aylık faal kullanıcı sayısında ROBLOX liderlik koltuğunun sahibi oldu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir