İskoç girişim, dalgalardan elektrik üretmenin devrimsel yeni bir yolunu buldu

Genel Kas 17, 2022 Yorum Yok
Temelinde dalgaları bir güç kaynağı olarak kullanma fikri yeni değil, hayli eski. Bu alandaki birinci teşebbüsler 1799 tarihine kadar gidiyor fakat o vakitten beri ticari uygulamalar için dalga gücünden yararlanmanın Türlü zorlukları bulunuyordu. Yüksek maliyet, Misli hava şartları ve yetersiz güç üretimi en önemli sorunlardı. Fakat İskoçya merkezli AWS Ocean Energy, dalga güç sistemlerine farklı bir nazar açısı kazandırıyor.

Şamandıra üzere çalışıyor

AWS Ocean Energy tarafından geliştirilen Archimedes Waveswing, eşsiz bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Temelinde bir şamandıra vazifesi gören Archimedes Waveswing, dalgaların neden olduğu su altı basıncındaki değişikliklere reaksiyon veriyor ve ortaya çıkan hareketi direkt tahrikli bir jeneratör aracılığıyla elektriğe dönüştürüyor. Çabucak alttaki görüntüden çalışma mantığını izleyebilirsiniz.

50 tonluk silindirik bir tasarımı olan sistem, 25 metreyi aşan derinliklerde konuşlandırılabiliyor. Biricik bir ünite 15 kW ila 500kW ortasında güç üretebiliyor. Bu sistemlerden oluşturulacak çoklu platformdan ise 10 MW’a kadar güç üretimi mümkün.

Okyanus yüzeyine dayanacak halde tasarlanmış dalga gücü sistemlerinin bilakis, AWS’nin dalga salınımı performansı, dalga yüksekliğine bağlı olan hareketlerle ve münasebetiyle Güç çıkışıyla hudutlu değil. Bunun yerine, geçen bir dalganın uyguladığı basınçlardaki değişikliklere reaksiyon olarak genişler ve daralır; bu, dalganın biçimi ve boyutundan Müstakil olarak gerçek bir nokta soğurucu tesiri elde edebileceği manasına geliyor. Tıpkı vakitte sistemin deniz/okyanus altına pozisyonlandırılması sayesinde Misli hava şartlarından kaynaklanan hasarlardan kaçınılması sağlanıyor.

AWS, EMEC’deki testler sırasında “ılımlı dalga koşullarında” 10kW’ın üzerinde ortalama Sıkıntı ve 80kW’lık zirve noktaları yakaladığını bildiriyor. Bu kıymetler beklenenden yüzde 20 oranında daha yeterli. Denemeler ayrıyeten Archimedes Waveswing’in Force-10 fırtına şartlarında hayatta kalabileceğini ve 12 saat içinde büsbütün konuşlandırılabileceğini gösteriyor.

Dalga gücünden yararlanmak muazzam potansiyele sahip bir Meydan pozisyonunda. Güneş gücü üzere ışığa yahut rüzgar gücü üzere rüzgarın gücüne bağlı değildir yani emniyetli bir elektrik kaynağı sağlayabilir ve bu da yenilenebilir güç fiyatlarını Değerli ölçüde azaltabilir. Şimdilik bu alandaki Biricik sorun verimlilikti. Lakin bu ve gibisi yeni tahliller verimlilik açığını kapatarak dalga gücü sistemlerinin önünü açabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir