iPhone ve Android telefonu webcam olarak kullanma nasıl yapılır?

Genel Şub 05, 2023 Yorum Yok

Google; Android 14 güncellemesi ile kullanıcıların, akıllı telefonu bilgisayar kamerası olarak kullanmasını sağlayan “DeviceAsWebcam” isminde bir özellik sunacak. Apple ise hali hazırda iPhone’u web kamera olarak kullanmaya müsaade veren süreklilik kamerası isminde bir özellik sunuyor lakin iOS 16 ve macOS Ventura zaruriliği var. Pekala, Android 14 yahut iOS 16 almayan bir model kullanıyorsanız cep telefonunu PC’de webcam olarak kullanmak için ne yapmalısınız? Bu Kılavuz yazıda; Zoom, Meet, Discord yahut Teams üzere uygulamalarda Android telefon ve iPhone kamerasını webcam olarak kullanmanın yollarını anlatıyoruz.

Telefonu web kamera olarak kullanma yolları 💻

Akıllı telefonunuzu web kamerası olarak kullanmak sandığınız kadar güç değil. Telefon kamerasını bilgisayara bağlamak kablolu ve kablosuz olarak yapılabiliyor. İşte Android ve iPhone telefonu webcam olarak kullanma yolları 🔽

Android telefonu webcam olarak kullanma (kablolu) 📲

Windows ve Mac kullanan Android telefon kullanıcıysanız, en Yalın tahlil Camo uygulaması. Android telefonu webcam olarak kullanma USB prosedürü, telefonunuzun pilini korur. Pekala Android telefonu webcam olarak kullanma kablolu nasıl oluyor? adım adım görelim:
 1. Camo uygulamasını bilgisayara ve telefona indirin.
 2. Telefonda uygulamayı açın ve WiFi’a dokunun.
 3. Bilgisayarda “Connect a Device”a tıklayın.
 4. Telefonu USB kablo ile bilgisayara bağlayın.
 5. USB kusur ayıklamayı açın.
 6. Görüntülü konuşma uygulamanızı açın.
 7. Webcam olarak Camo’yu seçin.

Camo uygulaması Windows ve Mac ile uyumlu. Android 7.0 ve üzeri işletim sistemli yüklü bütün Android telefonlarda çalışıyor. Kablolu formülü tercih ettiğinizde Aygıt bağlama adımında Sorun yaşamamak için, telefonunuzun ayarlarından geliştirici moduna girip USB kusur ayıklamayı açmanız gerekiyor.

Kurulumdan sonra; Zoom, Google Meet, Microsoft Teams ve Discord vb. tercih ettiğiniz imajlı arama uygulamasına girip ayarlardan kamerayı Camo olarak seçmelisiniz. Telefonunuzun mikrofonunun daha güzel olduğunu düşünüyorsanız mikrofon girişi olarak da Camo’yu seçin. Camo, büsbütün fiyatsız bir uygulama değil lakin fiyatsız sürüm de işinizi görecektir.

Android telefonu web kamera olarak kullanma (kablosuz) 📱

Telefonu webcam yapmak için daha kolay bir yol var: Kablosuz yol. Bu telefonunuzun bataryasını daha süratli tüketir fakat USB kabloyla uğraşmazsınız. Android telefonu webcam olarak kullanma kablosuz nasıl oluyor adım adım görelim:
 1. DroidCam uygulamasını telefona ve bilgisayara indirin.
 2. Telefonda uygulamayı açın ve müsaadeleri verin.
 3. WiFi IP ve DroidCam Port numarasını bilgisayarda girin.
 4. Start’a basarak kamerayı başlatın.
 5. Görüntülü arama uygulamanızı açın.
 6. Kamera olarak DroidCam’i seçin.

Android telefonu webcam yapmak bu kadar Yalın lakin dikkat etmeniz gereken noktalar var. Birincisi; bilgisayarınızla telefonunuzun birebir WiFi ağına bağlı olduğundan emin olmalısınız. İkincisi; DroidCam PC istemcisini ve uygulamasını açtıktan sonra ayarlardan kamerayı DroidCam olarak değiştirmelisiniz. DroidCam, Microsoft mağazasından indirilen uygulamalarla çalışmıyor. Kullandığınız görüntü konferans uygulamasını kendi sitesinden yüklemelisiniz. DroidCam fiyatsız sürümde kâfi görüntü kalitesi ve özellikler sunuyor.

iPhone’u webcam olarak kullanma 📲 (iOS 16 | Programsız)

Apple’ın süreklilik kamerası özelliği, iPhone’u webcam olarak programsız bir şekilde kullanmanızı sağlıyor. iPhone’unuzun iOS 16 sürümünde olması, Mac’inizin de macOS 13 Ventura üzerinde çalışması gerekiyor. İşte iPhone’u bilgisayarda web kamera olarak kullanmak için yapmanız gerekenler:
 1. Mac ve iPhone’da Bluetooth ile WiFi’ı açın.
 2. iPhone Ayarlar’a girin.
 3. AirPlay – Handoff’a gidin.
 4. Handoff ve Süreklilik Kamerası’nı açın.
 5. Görüntülü arama uygulamasını açın.
 6. Kamera kaynağı olarak iPhone’u seçin.

iOS telefon kamerasını bilgisayara bağlamak 📱 (alternatif yöntem)

iOS 16 yüklemediyseniz yahut iPhone 7 üzere iOS 16 desteklemeyen bir model kullanıyorsanız, üçüncü parti uygulama ile iPhone’u web kamera olarak kullanmanız mümkün. iOS telefonu webcam olarak kullanma adımları ise şöyle:
 1. NeuralCam Live uygulamasını telefona indirin.
 2. Kamera ve mikrofon erişimine müsaade verin.
 3. İstemciyi bilgisayarınıza yükleyin.
 4. iPhone’u kablo ile bilgisayara bağlayın.
 5. Kamera olarak NeuralCam Live’ı seçin.

NeuralCam Live, öbür birçok webcam servisi üzere Safari tarayıcıda çalışmıyor. Google Meet üzere tarayıcı tabanlı imajlı konuşma uygulaması kullanıyorsanız, Chrome yahut Firefox üzere Öbür tarayıcı kullanmalısınız. NeuralCam Live, imgeyi güzelleştirmek için makine tahsili algoritmaları kullanıyor ve Çehre bulanıklaştırma üzere hoş özelliklere sahip.

Telefon kamerasını bilgisayarda kullanmak isteyenler için önerilen programlar şöyle:

Telefonu webcam yapan uygulamalar ⬇️

Uygulama adı İşletim sistemi Fiyat
EpocCam iOS, macOS, Windows Ücretsiz
DroidCam iOS, Android, Windows, Linux Ücretsiz
iVcam Webcam iOS, Android, Windows Ücretsiz
IP Webcam Android, Windows, macOS Ücretsiz
iCam iOS, Windows, macOS Ücretsiz
Camo iOS, Android, Windows, macOS Ücretsiz
NeuralCam Live iOS, macOS Ücretsiz
EpocCam, telefon kamerasını webcam olarak kullanmanızı sağlayan uygulamalardan biri. iPhone ve PC için indirilebiliyor, konseyimi da kolay.

EpocCam, Zoom, Skype, Google Meet ve FaceTime iç olmak üzere bütün Değerli manzaralı sohbet uygulamalarıyla çalışıyor. EpocCam’i aramalar, web seminerleri için yahut meskenden uzaktayken evcil hayvanlarınıza göz kulak olmak için kullanabilirsiniz. Telefonu kablosuz webcam olarak kullanmak için şahane bir uygulama.

DroidCam, cep telefonunu webcam yapmak için kullanılabilecek uygulamalardan. Kullanımı nitekim Fazla kolay ve Skype, Google Meet ve öteki manzaralı sohbet uygulamalarıyla çalışıyor.

Kurulumu da Fazla kolay; Biricik gereksiniminiz olan bir Android telefon ve internet irtibatı olan bir bilgisayar. Uygulamayı telefonunuza yükledikten sonra Biricik yapmanız gereken; telefonunuzu USB yahut Wi-Fi ile bilgisayarınıza bağlamak ve ekrandaki yönergeleri takip etmek. USB modu seçeneği yahut telefon görüşmelerini sessize alma, yakınlaştırma üzere hoş özelliklere de sahip.

iVcam, telefonu bilgisayarda webcam olarak kullanmak isteyen kullanıcılar için en âlâ seçeneklerden biri. Uygulama, kullanıcı dostu olmakla Bir arada kaliteli görüntü ve ses sağlıyor.

Uygulama ayrıyeten yerleşik sinema rulosuna sahip, böylelikle fotoğraflarınızı ve görüntülerinizi basitçe kaydedebiliyorsunuz. iVcam, 1080p’ye kadar ayarlanabilir çözünürlük, otomatik düşük Fer düzeltmesi, doküman kamerası üzere özelliklere sahip.

IP Webcam, telefonu PC kamerası yapmayı sağlayan uygulamalar ortasında. Rastgele bir Özel donanım gerektirmediğinden heyetimi ve kullanımı da kolay.

Uygulamayı telefonunuza yüklemeniz ve akabinde hesap oluşturmanız gerekiyor. Meskende olmadığınızda evcil hayvanlarınızın yahut çocuklarınızın düzgün olduğundan emin olmak için kullanabileceğiniz bir webcam uygulaması. Gece görüşü, ses ve devinim algılama üzere hoş özellikleri var.

Reincubate Camo, telefonu kablolu webcam olarak kullanmak için uygulama arayanlara tavsiyemizdir. Manzaralı aramalar, canlı yayın yahut online dersler için kullanabilirsiniz.

Uygulamanın kullanımı kolay ve yüksek seviyede Emniyet ve zımnilik sağlıyor. Tıpkı vakitte Fazla Müsait maliyetli. Şahane özelleştirme seçenekleri, kullanımı zorlaştırmadan görüntü akışınızı istediğiniz üzere değiştirmenize İmkan tanıyor. Zoom, Google Meet, Skype iç birçok manzaralı arama programı ile uyumlu.

NeuralCam Live, iPhone’u kamera olarak kullanmanızı sağlayan en güzel uygulamalardan biri. Uygulama, görüntünüzün kalitesini artırmak için Yapay zeka kullanıyor ve fiyatsız.

NeuralCam Live’ı kullanmak için uygulamayı açın ve kameranızı görüntüsünü çekmek istediğiniz yere doğrultun. Uygulama daha sonra sahneyi tahlil edecek ve buna nazaran pozlama, ak istikrarı ve öteki ayarlarda ayarlamalar yapacak. Dilerseniz bu ayarları manuel olarak da yapabilirsiniz.

Pandemiden bu yana etkinliklerden toplantılara her şey sanal olarak yapılıyor. Web kameraların (genel olarak kameraların) fiyatı da ortada. Telefonu kamera olarak kullanma PC’de nasıl yapılır?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Zoom görüşmesi, görüntü podcast, canlı yayın vs. için akıllı telefonunuzu webcam alternatifi olarak kullanabilirsiniz. Bu Kılavuz yazıda Android ve iOS telefonu webcam olarak kullanma (kablosuz ve kablolu) yollarını bulabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir