iPhone 15 Pro’da ezber bozan yenilik! İşlev tuşları değişiyor

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max hakkında yeni sızıntılar duymaya devam ediyoruz. O denli ki bir müddettir, yeni jenerasyon iPhone ailesinin fizikî tuşlar yerine katı Vaziyet düğmeleri ve Apple Watch Ultra üzere özelleştirilebilir bir hareket tuşu ile geleceği söyleniyor. Ancak bu yenilik, kullanıcıların alışık olduğu bir sistemi büsbütün değiştirebilir.

Ses düğmelerinin rolünü üstlenecek

Bildiğiniz üzere yeni nesil iPhone’lar, Yan ve ses düğmelerinden rastgele birine basılı tutarak kapatılabiliyor yahut tekrar başlatmaya zorlanabiliyor. Yeni paylaşılan raporlar ise, bütün bu fonksiyonların yeni ”Eylem” düğmesine taşınacağını gösteriyor. Bu noktada çift tuş kombinasyonu tıpkı kalacak fakat yeni aksiyon tuşu, ses düğmelerinin rolünü üstlenecek.

Ayrıca bu özelliğin, ne kadar Misli bastığınıza bağlı olarak aşağıdaki fonksiyonları yerine getireceği belirtiliyor. Lakin bu fonksiyonların özelleştirilebilir olup olmayacağı şimdi açıklanmadı.

  • Hafif basma – Kamera odaklama
  • Sert basma – Fotoğraf çekme
  • Sert basma ve basılı tutma – Görüntü kaydetme

Bildiğiniz üzere Apple’ın, teknik sıkıntılar nedeniyle katı Vaziyet düğmelerini terk edeceği argüman edilmişti. Lakin yeni sızıntılar, bu yükseltmenin şimdi rafa kaldırılmadığını gösteriyor. Apple’ın planları ne olursa olsun, özelleştirilebilir bir hareket tuşunun kullanım tecrübesini artıracağını söyleyebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir