iPhone 14’ün uydu bağlantı özelliği üç öğrencinin hayatını kurtardı

Genel Nis 25, 2023 Yorum Yok
iPhone 14 serisi ile kullanıma alınan uydu temas özelliği hayat kurtarmaya devam ediyor. iPhone 14 ailesi uydu üzerinden sağladığı Acil SOS özelliği ile telefonun çekmediği yerlerde bile bağlantısı Mümkün kılıyor. Bu özellik nihayet olarak üç öğrencinin hayatını kurtararak bir Sefer daha muvaffakiyetini kanıtladı.

iPhone 14’ün uydu temas özelliği hayat kurtardı

Brigham Young Üniversitesi‘nden öğrenciler, mezun olmadan Evvel kanyonlar ve öbür jeolojik oluşumlarla dolu Utah San Rafael Swell Rekreasyon alanına bir seyahat yapmaya karar verdiler. Bölgede bir kanyon olduğunu okumuşlar ve yaklaşık bir yıldır kanyonculuk yaptıkları için Denetim etmek istemişler. Lakin yaptıkları seyahat sırasında derin, soğuk bir havuza girdiklerinden sonra başları belaya girmiş. Çünkü yılın bu devrinde Utah’ın ekstra yağış aldığı ve kanyonların güneşin çekilmesiyle süratle soğuyan yerler olduğu biliniyor. Bu nedenle öğrenciler şiddetli hipotermiye maruz kaldıklarını bildiriyor. Öğrencilerin yanlarında battaniye ve ateş yakacak gereçler olsa da girdikleri alandan onları çıkacak kâfi ekipmana sahip değillerdi.
Öğrencileri bu şiddetli durumdan kurtaran şey ise iPhone 14 oldu. Kabaca her 20 dakikada bir, öğrencilerin kanyon içindeki pozisyonlarıyla bir uydu aynı hizaya geliyordu. Öğrenciler bu özelliği kullanarak 911’e bildiri gönderdi ve pozisyonlarını paylaştı. Kısa bir müddet sonra acil müdahale takımları helikopter aracılığıyla öğrencileri kurtardı.

iPhone 14’ün Acil SOS özelliği şimdiye kadar düzinelerce hayatın kurtarılmasına Yardımcı oldu. Acil SOS kısaca, insanların bir uydu irtibatı kullanarak acil servislerle bağlantıya geçmesini sağlayan bir özellik. Bu özellik, yeni Apple Watch Series 8 ile Birlikte bütün iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerinde mevcut.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir