iPhone 14’ün hatalı kaza algılama bildirimleri artıyor! Apple’dan yanıt geldi

Genel Oca 16, 2023 Yorum Yok
Apple iPhone 14 ailesi ile kullanıma sunulan kaza algılama özelliği, dünya çapında reaksiyon çekmeye devam ediyor. Hatırlayacak olursak ABD’de bulunan birçok acil servis, geçtiğimiz haftalarda Apple’ın kaza algılama özelliği ile gönderilen yanlış bildirimlerden şikayetçi olmuştu. Artık de bu bildirimlere kayak merkezleri eklendi. 

Apple, yanlış bildirimler için harekete geçti

Günümüzde bütün iPhone 14 ve yeni jenerasyon Apple Watch modellerinde varsayılan olarak gelen kaza algılama özelliği, kaza algılandığı takdirde  kullanıcıya 10 saniyelik yanıt mühleti tanıyor ve acil servislere haber veriyor. Fakat görünüşe göre gürültülü ortamlar ve kalın giysiler üzere değişken faktörler, istenmeyen durumlara yol açabiliyor.

Yakın tarihli bir raporda The New York Post, Pensilvanya ve New York’ta Lokal kayak merkezlerinden gelen yanlış 911 aramalarında külfetli bir artış yaşandığını ortaya çıkardı. Belirtilenlere nazaran kaza algılama özelliği trafik kazalarının yanı Dizi kayakçılar ve snowboardcular takla attığında da devreye giriyor.

Bunun akabinde The New York Post’a yaptığı açıklamada Apple, acil durum aramalarında artış yaşanan çağrı merkezlerinden Geri bildirim toplamaya başladığını söyledi. Böylece yazılım devinin, yanlış davetler ve kaza algılama özelliğinin tespit süreci konusunda Değerli adımlar atacağını söyleyebiliriz. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir