Apple’ın kilit tedarikçileri üretim hatlarını Çin’den uzaklaştırmaya çalışıyor

Genel Oca 16, 2023 Yorum Yok
Apple’ın ortakları Foxconn Technology Group ve Pegatron, jeopolitik ve ekonomik riskleri azaltmak için 2023’te üretimlerini Güneydoğu Asya’ya gerçek genişletmeye çalışıyor. Bunun nedeni olarak ise Çin ile Tayvan arasında artan tansiyon gösteriliyor.

Hem Foxconn hem de Pegatron, merkezi Tayvan olan elektronik imalat firması pozisyonunda. İki firma hem Çin’de hem de Tayvan’da olmak üzere Apple ve öteki ortaklarına üretim yapıyor.

Apple’ın Müstahsil ortakları Çin’den uzaklaşıyor

Bu bağlamda Foxconn başkanı Liu Yang, bir şirket etkinliğinde Güneydoğu Asya’ya gerçek genişleme planlarının birinci meyvelerini 2023 almaya başlayacaklarını aktardı. Fakat hangi ülkelere odaklanacaklarına dair spesifik bir İzah yok.

Foxconn’un daha Ufak rakibi olan Pegatron, kısmen Güneydoğu Asya’daki üretim kapasitesini ve Meksika’daki araba kesimi üretimini artırmak için bu Yıl 300 ila 350 milyon dolar kapital harcaması yapmayı planlıyor. Pegatron tıpkı vakitte Tesla’nın da tedarikçisi pozisyonunda. Bununla Bir arada her iki firma da şu anda Çin ve Hindistan’da iPhone üretiyor. Öte yandan Apple, Vietnam’ı da alternatif bir üretim üssü olarak kullanıyor. Pegatron’un Vietnam ve Endonezya‘da fabrikaları var lakin şimdilik bu tesislerde Apple için üretim yapılmıyor.

Eski ABD lideri Trump ile başlayan Çin ticaret savaşı günümüzde de devam ediyor. ABD, Çin’e yönelik yüksek teknoloji kısıtlamaları uygularken ithalatlarda da yüksek tarifler uyguluyor. Öte yandan Çin, koronavirüs kaynaklı karantinalarına devam ediyor. Bu karantinalar Çin’deki fabrikaların Vakit vakit üretimlerini durdurması ile sonuçlanıyor. bütün bunların ışığında tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi Mecbur üzere görünüyor.

Bu bağlamda Foxconn ve Pegatron’un 2023’te Güneydoğu Asya’ya gerçek genişleme maksatlarının hızlandığını göreceğiz. Elbette üretimlerini Çin’den ve bölgesel risklerden uzaklaştırmak isteyen Biricik firmalar bunlar değil. 2023 yılında Çin ve Tayvan’dan kaçışın hızlandığını görebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir