iPhone 14 üretimi tehlikede! Apple uyarıda bulundu

Genel Kas 14, 2022 Yorum Yok
Geçtiğimiz haftalarda Apple‘ın en Aka ortaklarından Foxconn, Çin’de bulunan Zhengzhou tesisinde üretime 1 hafta Aralık verileceğini duyurmuştu. Artık de iPhone üretiminin yüzde 80’inden Mesul olan bu fabrika, Çin hükümetinin “sıfır COVID” siyaseti nedeniyle kısmen kapanıyor. Apple, önümüzdeki birkaç ay içinde üretim amaçlarına ulaşmanın güç olacağı konusunda resmi olarak ihtarda bulundu.

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max üretimi tehlikede

Son kestirimlere nazaran günümüzde bütün iPhone’ların neredeyse tamamı (yüzde 95) Çin’de üretiliyor. Bunlar ortasından iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri Foxconn (yüzde 80) ve Luxshare (yüzde 20) tesisleri ortasında bölünürken, iPhone 14 Plus üretimi Pegatron (yüzde 80) ve Luxshare tesislerinde (yüzde 20) gerçekleştiriliyor. Ailenin zirve modeli iPhone 14 Pro Max modeli ise sırf Foxconn tesislerinde üretiliyor.

Bununla Bir arada yaşanan üretim sıkıntısı en Fazla iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri üzerinde tesirli olacak. Reuters’e konuşan Lokal hükümet kaynaklarına nazaran Apple’ın en Aka üretim ortağı Foxconn, Hindistan’daki fabrikalarında Amel gücünü dört katına çıkarmayı planlıyor. Bu durum var Amele sayısını 17.000’den 70.000’e yükseltecek.

Söz konusu genişlemenin ise iki yıllık bir Vakit içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu nedenle yaşanan var krize süratli bir Karşılık olmayacak. Lakin yakın vakitli sızıntılar, Apple’ın tekrar bu türlü bir durum içerisinde kalmamak için Çin’e olan bağımlılığı azaltma planlarını hızlandırabileceğini söylüyor. Böylelikle istikbal Yıl başlayacak iPhone 15 üretimi Çin ve Hindistan ortasında eşit olarak bölünebilir. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir