iOS 17 ile gelecek en önemli özellik belli oldu

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
Apple, şimdiye kadar resmi App Store mağazası dışından harici olarak rastgele bir uygulamanın yüklenmesine müsaade vermiyor. Lakin görünüşe göre iOS 17 ile bu durum değişmek üzere. Bloomberg’ten Mark Gurman’a nazaran düzenleyici kurumların tesiriyle Birlikte iOS 17’de kullanıcılar mağaza dışından uygulama yükleyebilecek.

App Store dışından uygulama yüklenebilecek

App Store dışından yapılacak uygulama yüklemeleri 1 Kasım 2022’de yürürlüğe giren Avrupa Birliği Dijital Pazarlar Yasası (DMA) kapsamında iOS 17’de bulunacak. Hasebiyle geliştiricilerin Apple’ın yüzde 15 ila 30‘luk kesintisini ödemesine gerek kalmayacak diyebiliriz. Bununla Bir arada Gurman’a nazaran Apple, yeni Avrupa düzenlemelerine uymak için mağaza dışı yükleme takviyesini istikbal yıla kadar uygulamayı planlıyor.

Apple, dışarıdan yüklemenin iPhone kullanıcılarının güvendiği “gizlilik ve Emniyet müdafaalarını baltalayacağını” ve insanları Kötü emelli yazılım, dolandırıcılık, bilgi izleme ve öteki problemlere karşı savunmasız bırakacağını sav ediyor. Bu kaygılar ne olursa olsun Apple, DMA’ya uymak zorunda çünkü, AB maddelerinin ihlal edilmesi durumunda global gelirinin yüzde 20’sine kadar Nakit cezası alma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Halihazırda Android telefonlara mağaza dışından uygulamalar yüklemek yıllardır mümkün. Lakin Apple’ın Android gibisi bir yol izleyip izlemeyeceği şimdilik belirsizliğini koruyor. Apple’ın Haziran’da gerçekleşecek olan WWDC kapsamında bu duyuruyu yapması bekleniyor. Bununla Bir arada Apple’ın ayrıyeten macOS ve tvOS için güncellemeler duyuracağı da belirtiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir