İnternet hızlandırma nasıl yapılır? En iyi 5 internet hızlandırıcı

Genel May 09, 2023 Yorum Yok

Ev interneti yahut telefonunuzun interneti yavaş mı? İrtibat kesintileri, darboğaz, görüntü izleme ve indirmelerde yavaşlama, düşük suratlar, yaygın olarak görülen internet meseleleridir. İnternetinizin yavaş olması her Vakit İSS’nizin yanlışı değildir. Evet, internet servis sağlayıcınızın verdiği modemin süratte tesiri büyüktür, gereksiniminiz olan suratı karşılamıyor olabilir. Pekala, internet hızlandırma yolları neler? Bu Kılavuz yazıda hem konuttaki interneti hem de telefonda internet hızlandırma için yapmanız gerekenleri adım adım anlatıyoruz. Ayrıyeten Windows 10 için en yeterli internet hızlandırıcı programları da burada bulacaksınız.

İnternet hızlandırma yolları (PC) ⚡️

İnternet yavaşladı tahlili nedir? Windows 10 bilgisayarda yahut laptopta meskendeki interneti irtibat suratını optimize etmenin birçok yolu vardır. İşte evdeki interneti hızlandırmak için yapmanız gerekenler 🔽

1️⃣ Modeminizi daha uygun bir yere taşıyın

WiFi sinyalleri bir yere kadar gidebilir ve duvarlar, katlar, mobilyalar, aygıtlar, temelde rastgele bir Aka fizikî nesne tarafından sinyaller kesilebilir yahut engellenebilir.

Kablosuz telefonlar, bebek monitörleri, mikrodalga fırınlar, Bluetooth hoparlörler üzere Öbür aygıtlardan gelen radyo dalgalarıyla da kablosuz File sinyalleri kesilebilir. Bu nedenle modem yahut router’ı konutunuzun alanının bir ucuna yerleştirdiğinizde diğer uçta WiFi ile ilgili sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Yönlendiriciniz için en yeterli yer, interneti en sık kullandığınız yere yakın, merkezî ve yüksek bir pozisyondur. Modeminizi mutlaka bir dolaba koymayın.

2️⃣ WiFi frekans bandını değiştirin

Kablosuz modemler, iki radyo frekansı bandında çalışır: 2.4GHz ve 5GHz. Kontaklarınız için kullandığınız bant, modeminizden farklı uzaklıklarda kablosuz File suratlarını ve WiFi sinyal gücünü etkileyebilir. Hangi Wi-Fi frekans bandında olursanız olun, süreksiz parazit yaşayabilirsiniz.

2.4GHz bandı, en yaygın WiFi kontağıdır. WiFi dışında Öbür kablosuz irtibatlar için kullanılır. Bu nedenle bu frekanstaki yayın araçları epey fazladır. Bu bantta Hız düşük olabilir lakin menzil uzundur. 5GHz bandı, daha yüksek suratlar sunar fakat daha kısa menzile sahiptir. Oyun konsolu, PC, akıllı telefon ve tablet, Smart TV’niz için 5GHz bandı tercih edebilirsiniz. Akıllı hoparlör, akıllı konut aygıtları, Emniyet kameraları için 2.4GHz bandı tercih edilebilir.

3️⃣ Modeminizin antenlerini ayarlayın

Birçok kablosuz modem ya da router’ın dahili antenleri vardır. Yani, antenler aygıtın içine monte edilmiştir, doğal olarak anteni ayarlama talihiniz olmaz. Fakat, birtakım modemlerin antenleri dışarıdadır ve kolaylıkla ayarlanabilir. Modem antenleri genelde Fazla taraflıdır, yani atene dik bütün istikametlerde sinyal gönderirler. Örneğin, dik pozisyondaki anten WiFi sinyallerini yatay olarak gönderir, bunun tam aykırısı de olabilir. Münasebetiyle, WiFi sinyallerini üst yahut alt kata da yaymanız gerekiyorsa, WiFi sinyallerini üst ve aşağı yaymak için anteni yatay ayarlamak Yardımcı olabilir. Daha Çok alanı kapsaması için anteni dikey olarak konumlandırın.

4️⃣ WiFi ağını genişletin

Modeminiz en uygun pozisyonda olmasına Karşın konutunuzun aşikâr alanlarında Hız yahut temas sıkıntıları yaşamaya devam ediyorsanız, ağınızın kapsama alanını genişletmeniz gerekebilir.

Ağınızın erişimini artırmak için kullanabileceğiniz birkaç farklı Aygıt vardır. WiFi güçlendiriciler, modeminizle internetin zayıf çektiği yer ortasında konumlanıp, var WiFi sinyallerini yükseltir ya da yine dağıtır. Kablolu erişim noktaları, modeminize Ethernet kablosuyla bağlanır. WiFi güçlendiriciye benzeri biçimde kablosuz ve LAN sinyallerini modeminizin bir uzantısı olarak dağıtabilir. Menzil genişleticiler de işinize yarayabilir. Ya Ethernet yoluyla modeminize bağlar ve prize takarsınız. Ya da daha âlâ WiFi kontağı istediğiniz yere takarsınız, internet sinyalleri elektrik kablolarınızdan geçer. Mesh WiFi sistemleri de bir Öbür seçenektir.

5️⃣ WiFi frekans kanalını değiştirin

2.4GHz bandı 11, 5GHz bandı 45 kanala ayrılır. Birçok modem, en güzel kanalı sizin için otomatik olarak seçer fakat kimi elle değiştirmeniz gerekir. Siz ve komşularınız 2.4GHz bandında birebir kanalı kullanıyorsanız bu internet suratınızı etkileyebilir. En yeterli WiFi kanalını bulmak için, Windows’ta NetSpot üzere program kullanabilir, Mac’te Kablosuz File Tanıları özelliğinden faydalanabilirsiniz. Kablosuz ağınızı en yeterli kanala ayarlamak için modem arayüzüne giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra WiFi ayarlarından bant kanalını değiştirebilirsiniz.

6️⃣ Modem yazılımını güncelleyin

Modem, internet servis sağlayıcınız tarafından verildiyse, muhtemelen yazılımı yenidir. Lakin modemi kendiniz aldıysanız, güncellemeleri Denetim etmenizde fayda var. Modemin de yazılımı vardır ve üreticisi, hudut bozucu kusurları ortadan kaldıran, Emniyet açıklarını kapatan güncellemeler yayınlar.  Yazılımı şimdiki tutmak, performans ve Emniyet için Aka önceliktir. Birçok yeni modemde otomatik yazılım güncelleme özelliği var. Modem arayüzüne girip otomatik güncellemelerin açık olup olmadığını bakın.

7️⃣ Gereksiz kontakları kesin

Bant genişliğiniz azalıyorsa, kullanılmayan bütün aygıtların temasını kesmeniz gereki. Ağınıza bağlı bütün aygıtların kullanımda olduğundan emin olmalısınız. Gerekli olmayan aygıtların kontağını kesmenin en süratli yolu, WiFi şifresini değiştirmek ve modemi tekrar başlatmaktır. Bu süreçten sonra kullanmakta olduğunuz her aygıtta yeni parola ile ağınıza tekrar giriş yapmanız gerekecek. Bu sistem, telefonun arka planda güncelleme indirmesi üzere bütün Gereksiz temasları sonlandırır.

Telefonda internet hızlandırma 📲

Yavaş internet suratı rahatsız edicidir; internette gezinme ve görüntü izleme tecrübesini Olumsuz tesirler. Kontağınız e-posta gönderemeyecek, tweet atamayacak derecede yavaşlayabilir. Taşınabilir internet suratını etkileyen birçok Öğe vardır; Pozisyon, saat, File tıkanıklığı vs. Her Vakit WiFi kapsama alanında olmak Muhtemel değildir. Telefonu yine başlatmak yahut tayyare moduna alıp açmak da işe yaramayabilir. Pekala, Samsung, Xiaomi ve Öbür Android telefonda internet hızlandırma yolu nedir?

Telefonda internet suratı nasıl artırılır adım adım görelim 👇🏻

 1. Önbelleği temizleyin.
 2. Arka planda çalışan uygulamaları kapatın.
 3. Uygulamalar için otomatik güncellemeleri kapatın.
 4. Farklı tarayıcı ve lite uygulamaları kullanın.
 5. Ağ ayarlarını sıfırlayın.
 6. DNS değiştirme uygulamalarını kullanın.

En güzel internet hızlandırıcı programlar ⬆️

En düzgün internet hızlandırıcı programlar, günümüzde PC ve laptoplar için epey Gerekli hale geldi. Çevrimiçi dünyada neredeyse her şey internet üzerinde gerçekleştiğinden, beşerler her zamankinden daha Çok internet verisi tüketiyor. Çok tüketim nedeniyle, internet tıkanıklığı meydana gelir, bu da internetin yavaşlamasına neden olur. Neyse ki interneti hızlandırma programları var. İşte Windows için en uygun internet hızlandırma programları 🔽
 • Auslogics BoostSpeed Free
 • Ashampoo Internet Accelerator
 • Advanced SystemCare Ultimate
 • NetSpot
 • NetOptimizer

İnternet neden yavaşlar ❓

İnternet yavaşlaması, çalışan Fazla Çok program, bilgisayarınızla modem ortasında Fazla Çok aralığın olması, birdenbire Çok aygıtın tıpkı ağa bağlanması, Kötü emelli yazılım iç olmak üzere bir sıra sıkıntıdan kaynaklanabilir. İşte yavaş internet temasının esas nedenleri 👇🏻
 • Bant genişliğinizi tüketen programlar yahut cihazlar
 • Cihazınız ile modem (router) ortasında Fazla Çok orta yahut duvar olması
 • Eski şoförler yahut modem yazılımı
 • Çok Çok önbellek verisi
 • Kırık yahut arızalı Ethernet kablosu

Yavaş indirme suratları, web sitelerinin epey yavaş açılması yahut hiç açılmaması, online oyunlarda gecikme, görüntünün duraksayarak ilerlemesi, bütün bunlar yavaş internet temasının belirtileridir. Ağınızı, WiFi ağınızı, Ethernet irtibatınızı optimize ederek, modem ayarları ile uğraşmadan meskendeki internet hızlandırma talihine sahipsiniz. Pekala, evde internet nasıl hızlandırılır? İnterneti hızlandırmanıza Yardımcı olacak ipuçları ile Bir arada en tanınan internet hızlandırıcı programlar burada.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir