Intel’den yeni X86S mimarisi: İşte yeni mimarinin amacı ve detayları

Anakart Driverları, Donanım May 22, 2023 Yorum Yok
Intel, işlemci komut seti mimarisini (ISA) kolaylaştırmayı amaçlayan yeni X86S mimarisini detaylandırdı. Intel tarafından önerilen değişiklikler kapsamlı eski mod takviyesini azaltmayı, yeni ve kolaylaştırılmış bir mimari ile Birlikte sırf 64-bit uyumluluğunu sağlamayı içeriyor. Intel, yayınladığı blog gönderisinde X86S mimarisini ayrıntılı olarak açıkladı. Lakin özetle, x86S mimarisi, gelecekteki donanım, Eser yazılımı ve yazılım uygulamalarına fayda sağlamak için eski yürütme modlarını kaldırmayı hedefliyor diyebiliriz.

Yeni X86S, mimaride sadeleşmeyi amaçlıyor

En nihayet Windows uygulamalarını ve şimdiki oyunları oynamaktan hoşlanan birçok PC kullanıcısı Windows 7 devrinde 64-bit Windows’a geçiş yapmıştı. Windows 7 devri temelinde 4 GB’ın üzerindeki sistem RAM ölçülerinin yaygınlaştığı (32 bit işletim sistemi sırf 3,2 GB RAM’i adresleyebiliyor) ve 64 bit uygulamaların ve oyunların anne akım haline gelmeye başladığı vakte denk geliyor. Münasebetiyle, var Windows 11 işletim sisteminin sırf 64-bit olması, uygulama ve oyunların gigabaytlarca RAM’i tüketmesi, Intel’in Özgün 8086 çipine kadar uzanan mimariye yönelik kanılarını tarihe gömmek istemesi makul görünüyor.

x86 komut seti birinci olarak 1978 yılında Intel tarafından 8086 16-bit CPU ile tanıtılmıştı. Önerilen x86S ISA halen tasarım ve Geri bildirim aşamasında olsa da x86-64 komut setiyle 64-bit kayıtların ve hafıza adreslemesinin sunulmasından bu yana x86 mimarisine yapılan en Aka yükseltmelerden birisi olacak diyebiliriz.

64-bit artık tanınan halde ve Intel’e nazaran bu bir fırsat

Intel’in blogunda vurguladığı üzere, x86 mimarisinin uzun ömrü, PC, bulut ve mobil cihazlardan oluşan “muazzam” bir heyeti taban ile bugün var olan en Güçlü yazılım ekosistemlerinden birini barındırıyor. Bugün x86-64 olarak bilinen ve birinci Kez AMD tarafından piyasaya sürüldükten sonra Intel tarafından 20 Yıl Evvel benimsenen 64-bit mimarisi, Çağdaş yazılım ve işletim sistemleri için baskın işletim modu haline geldi.

Intel, x86-64’ün popülerliğinin Son x86 donanım ve yazılım ekosistemini basitleştirmek için bir fırsat sunduğunu düşünüyor. Intel, yeni x86S ISA’nın, Çağdaş işletim ortamlarında Fazla az yararı olan makul eski modları kaldırdığını söylüyor. Öte yandan X86-S, 32-bit Win32 uygulamaları için geniş ölçüde uyumluluk sağlamaya devam edecek. Bu nedenle eski yazılım yahut oyunlara bağlı olanlar için şimdilik bir risk yok.

Daha evvelki eski 64-bit işletim sistemlerinin dayanağına gelince, Intel sanallaştırma teknolojisinin kullanıcıları Mesut edecek yazılım ve donanım tahlilleri sunacak kadar olgun olduğunu söylüyor. Intel, diğer her şeyin (16-bit, DOS, 32-bit işletim sistemleri) sadece emülatörlerde ve sanal makinelerde çalışacağını öne sürüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir