Intel’den geri adım: 13.Nesil K’sız işlemcilerde hız aşırtma kilidi geri dönüyor

Anakart Driverları, Donanım Oca 20, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz Yıl Intel tarafından paylaşılan bir mikro kod güncellemesinde, 12.Nesil K olmayan işlemcilere Hız aşırtma fırsatı sunuldu. Böylece i5-12400f üzere sonlandırılan modellerin 5,5GHz’e kadar saat suratlarına ulaştığını gördük. Kısa bir mühlet Evvel ise bu özelliğin 13.Nesil işlemcilerde de devam edebileceğinden bahsetmiştik. Lakin görünüşe nazaran Intel, orta Tertip işlemciler için Hız aşırtma kilidini Geri getirdi. 

Hız aşırtma kısıtlaması Geri dönüyor

Bugün yapılan açıklamada Tom’s Hardware, 12.Nesil K olmayan işlemcilerde Hız aşırtma takviyesinin sürdüğünü lakin daha yeni 13. nesil modellere sınırlama getirildiğini bildirdi. Ayrıyeten Core i7-13700 üzerinde gerçekleştirilen testler sonucunda yayın kaynağı, bu durumun önümüzdeki süreçte değişmeyeceğini söylüyor.

Hatırlayacak olursak Intel, 12.Nesil kilitli işlemcilerde Hız aşırtma yapılabileceği keşfefildiğinde, ”K-olmayan CPU’ların Hız aşırtma için tasarlanmadığını” ve şirketin “işlemcilerin teknik özelliklerinin ötesinde çalışmasını garanti etmediğini” belirten bir bildiri yayınladı. Doğal ki bu açıklama, Hız aşırtma meraklıları için bir şey Anlatım etmedi. Çünkü şirket Hız aşırtma takviyeli K serisi işlemcilerde bile garantiyi geçersiz kılabiliyor.

Yeni haberin, yakın vakitte sistem toplamayı düşünen kullanıcılar için biraz can sıkıcı olduğunu söyleyebiliriz. Hız aşırtma meraklılarının artık 13.Nesil K serisi bir işlemciye ve Z serisi anakarta sahip olmaları gerekecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir