Intel’de beklenmedik kayıp: Grafik bölümü başkanı ayrılıyor

Anakart Driverları, Donanım Mar 22, 2023 Yorum Yok
Arc Alchemist mimarisi ile ekran kartı pazarına giriş yapan Intel, bugün şaşırtan bir İlan paylaştı. Tekrar yapılanma çalışmalarının bir modülü olarak yonga devi, Başkan Yardımcısı ve baş Mimar olan Raja Koduri ile yollarını ayırmaya karar verdi. Yetkili İsim bu ayın sonunda Intel’den ayrılacak.

Intel’de beklenmedik ayrılık

Bilmeyenler için Apple ve AMD’nin akabinde Kasım 2017’de Intel’e katılan Koduri, görev mühleti boyunca Arc ekran kartları ve Ponte Vecchio bilgi merkezi GPU‘larının oluşturulmasını ve piyasaya sürülmesini yönetti.  Ayrıca yetkili isim, Intel’in şu anda sevkıyatta olan birinci Bitcoin madenciliği “Blockscale” ASIC’lerini geliştirmekten de sorumluydu. 

Günümüzde ise Intel Arc serisi beklentileri karşılasa da, Intel’in Ponte Vecchio GPU’ları gecikti ve bir sonraki Rialto Bridge data merkezi GPU serisi iptal edildi. Bugün Twitter’dan yaptığı duyuruda ise Raja Koduri, ”Intel’e teşekkür ederek üretken bir Yapay zeka teşebbüsü ile yeni bir sayfa açacağını” duyurdu. 

Hatırlayacak olursak Arc Alchemist GPU serisi aylarca ertelendi ve Intel’in ayrık GPU projesini iptal edeceğine dair birçok söylenti ortaya çıktı. Lakin kısa mühlet Intel, bu söylentilerin gerçek olmadığını doğruladı ve bir sonraki jenerasyon Battlemage GPU serisi için yol haritasına bağlı kalmaya devam edecek. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir