Intel yeni nesil Arc ekran kartları için TSMC’ye sipariş verdi

Anakart Driverları, Donanım Nis 04, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz Yıl piyasaya çıkan masaüstü Intel Arc ekran kartı serisi genel olarak güçlü bir başlangıç yapmış olsa da sonrasında yapılan yazılım güncellemeleri ile Intel, eserlerini güçlendirmeyi başardı. Nvidia ve AMD rekabetine üçüncü bir Müstahsil olarak katılan Intel’in istikbal planları ise görünüşe nazaran TSMC’nin bantlarında şekillenecek.

Intel’in yeni nesil Arc kartları TSMC’ye emanet

Commercial Times’ın yayınladığı Özel bir rapora nazaran Intel, yeni nesil art ekran kartlarında kullanacağı GPU’ları TSMC’nin bantlarından tedarik edecek. var Alchemist serisinin devamı olarak isimlendirilen Battlemage GPU’ların 2024 yılının ikinci yarısında gelmesi bekleniyor. Bu yeni neslin TSMC 4nm sürecinde üretilmesi planlanıyor. Misal biçimde bir sonraki Celestial mimarili Arc GPU’ların ise TSMC’nin 3nm sürecini kullanacağı sav ediliyor. Halihazırda TSMC, her iki üretim teknolojisinde de en yüksek verimliliğe sahip Müstahsil pozisyonunda.

Intel Arc Battlemage ekran kartlarından sonra istikbal olan Celestial kartlarının ise 2026 yılının ikinci yarısında çıkması bekleniyor. Lakin o vakte kadar daha uzun bir müddet Mevcut ve bu planlar değişikliğe uğrayabilir. Intel, her iki kuşakta de mimarisinde değişikliğe gidecek. Battlemage serisinde Xe2 mimarisi, Celestial’de ise Xe3 mimarisi kullanılacak. Bu ortada Intel Arc baş Mimarı Raja Koduri yakın bir Vakit Evvel koltuğundan ayrılmıştı ve Intel Arc serisinin geleceği için soru işaretleri çıkmıştı. Bu yeni rapor ise Intel’in gayelerinden şaşmadığını gösteriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir