Intel krizinde en ağır darbeyi RISC-V aldı

Anakart Driverları, Donanım Oca 28, 2023 Yorum Yok
nihayet yılların en Aka kâr kaybını yaşayan Intel geçen yıldan bu yana pek Fazla Kıymetli kısmını kapattı ve takımlarını dağıttı. 2023 yılında da firma Hız kesmeden takımları dağıtmaya devam ediyor.

Intel’den kritik kararlar

Geçen yılın nihayet çeyreğini de düşüşle kapatan Intel’in yeni yıldaki birinci icraatı iki Değerli projeyi rafa kaldırmak oldu. Birinci olarak File anahtarları üreten kısım kapatılıyor. 2019 yılında Barefoot Networks teşebbüsünü satın Meydan Intel, File anahtarlarına yönelik olarak Tofino yongalarını piyasaya sürmüştü. Firma elde edilen muvaffakiyetten tatmin olmayınca yatırımları kesme kararı aldı. Tofino serisine bundan sonra yeni bir model eklenmeyecek fakat var eserlere dayanak devam edecek.

İkinci olarak şimdi yeni bir proje olan RISC-V Pathfinder destek programı da krizden nasibini aldı. ARM’ın en Aka rakibi olarak gösterilen Aleni kaynak RISC-V yongalarının nasıl geliştirilmesi gerektiği ile ilgili geçen yılın sonlarında hayata geçirilen Pathfinder programı da kapatılıyor. Intel bundan sonra RISC-V gelişimleri için takviye sunmayacak. Intel’in döküm alanında yeni müşteriler bulmayı Ümit ettiği RISC-V macerası da böylelikle sona ermiş oldu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir