Dünyanın en güçlü rüzgar türbini rekoru Çin’e geçiyor

Genel Oca 28, 2023 Yorum Yok

Hali hazırda dünyada en Fazla rüzgar gücünden faydalanan ülke Aleni Uzaklık Çin. Bu nedenle 18 MW gücünde bir türbin yapıp Avrupa’nın 15 MW rekorunu elinden almaları sürpriz değil. Üstelik bir değil iki Çin üreticisi aniden 18 MW’lık konseptlerini duyurdu.

Rüzgar türbinlerinden üretilen elektriğin fiyatının fosil kaynaklı elektrik üretimlerinden daha ucuza gelmesi nihayet bir kaç yıldır bilinen bir gerçek. Bu nedenle firmalar bu yeni altın madenine yatırım yapmak için yarış içinde.

Diğer yandan Çin, bizim üzere petrol ve fosil güç yoksulu bir ülkesi olması nedeniyle rüzgara yıllardır herkesten Çok Ehemmiyet vermekte. Bu nedenle ABD’den ve Avrupa Birliği’nden Çok kapasiteye hali hazırda sahip çünkü Çin Mevcut gücü ile güç bağımsızlığı ismine yatırım yapıyor.

Türbinlerin maliyetlerini düşürmenin en kolay yolu ise boyutları arttırarak tek bir türbinden daha Çok enerji üretmek. Sonuçta Ebat büyüse de kule, bıçaklar ve rotor, dişli jeneratör ve bakım masrafları tıpkı oranda artmıyor. Bunun nedeni ise Yalın rüzgarın elde edildiği Meydan aslında bıçakların gökyüzünü süpürdüğü alana tekabül ediyor ve Meydan formülüne nazaran çapı ne kadar arttırsanız Meydan karesi de artıyor.

Bu formda Çinli Mingyang şirketinin MySE 18.X-28X modeli, 140 metrelik bıçakları ile toplamda 66.000 metrekare alandan güç toplamakta. Üstelik yalnızca gücü arttıran bu da değil. Bıçak yüksekliği ile birlikte kule yüksekliği de doğal olarak artıyor ve bu da bıçakların daha yüksekteki ve daha kuvvetli rüzgarlara erişmesini sağlıyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında 1 GW gücünde bir deniz üstü rüzgar çiftliği yatırımı yapmak istemeniz durumunda 13 MW yerine 18 MW’lık türbinleri kullanırsanız 18 Tane daha az rüzgar türbini kuruyor ve MW başına 120.000 ile 180.000 $ daha az maliyet ile karşılaşıyorsunuz.

Türbin ortalama 8.5 metre/saniye suratındaki rüzgar ile yıllık 80 GWh’lik güç üretmekte ve bu da Biricik başına 96.000 kişinin yıllık elektrik ihtiyacını karşılamakta. Üstelik firma tayfun düzeyinde sayılabilecek 56.1 m/s suratlarına çıkan rüzgara kadar elektrik üreteceğini sav ediyor.

Çinli Mingyang MySE 18.X-28X firmasının 18 MW gücünü ve 140 metrelik bıçaklarını duyurmasından bir hafta Evvel Öbür bir bir Çinli Müstahsil olan CSSC Haizhuang firması da H260-18MW modeli duyurulmuştu. Bu firmanın Tekrar 18 MW etiketli eseri 128 metrelik bıçaklara sahip ve 53.000 metrekarelik alanı taramakta.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir