Intel, HBM bellekli dünyanın ilk x86 işlemcisini duyurdu: Xeon Max Series

Anakart Driverları, Donanım Kas 10, 2022 Yorum Yok
Intel kısa bir mühlet evvel, dünyanın birinci HBM belleğe sahip x86 CPU‘sunu duyurdu: Intel Xeon Max Series. Firmanın bu işlemcilerinden daha evvelki haberlerimizde Sapphire Rapids olarak bahsetmiştik. Görünüşe nazaran AMD’nin sunucu tarafındaki yükselişini kesmek için Xeon Max Series ile birlikte, Intel neredeyse her alanda gelişme kaydetmiş durumda. ek olarak Intel ayrıyeten Max Series GPU ailesini de tanıttı.

Intel Xeon Max Series özellikleri

Intel Xeon Max Series işlemcisinde 56 performans çekirdeği ve toplamda da 112 Amel parçacığı yer alıyor. 350W TDP değerine sahip olan işlemci 1 TB/s gibi epeyce yüksek bir bant genişliği sunuyor. Lakin en Farklı olanı CPU’nun tıpkı vakitte 16 GB’lık 4x kümeye bölünmüş 64 GB HBM2e belleğe de sahip olması. Hasebiyle çekirdek başına düşen HBM hafıza ölçüsü 1GB’dan daha fazla.

Biraz daha ayrıntıya girersek, Xeon Max Series işlemcilerde, Intel’in geçen Yıl piyasaya çıkan 12. nesil Core CPU’ları ile aynı Golden Cove mikromimari özelliklerine dayanan ve 56 adede ölçeklendirilen çekirdekler yer alacak. Bu yongalar, DDR5, PCIe 5.0 ve Compute Express Link (CXL) 1.1’i destekleyecek ve bu da belleğin PCIe 5.0 üzerinden direkt CPU’ya bağlanmasını sağlayacak.
350W termal tasarım gücü (TDP) ile gelen Xeon Max, Yapay zeka ve HPC Amel yükleri için yerleşik 20 hızlandırıcı ile Birlikte geliyor. Bu hızlandırıcı çeşitleri ortasında Intel Advanced Vector Extensions 512 (AVX-512) ve Intel Deep Learning Boost (DL Boost), Intel Veri Streaming Accelerator (DSA) ve Intel Advanced Matrix Extensions (AMX) yer alıyor olacak.

Performansta rakip tanımıyor

AVX-512 ile Intel, Xeon Max tabanlı bir sistemin, MLPerf DeepCAM karşılaştırmasında AMD’nin üst seviye EPYC 7763 CPU’sunu kullanan bir sistemin derin öğrenme eğitim performansını ikiye katlayabileceğini tez ediyor. Intel’in çoklu kalıp Ara ilişki köprüsü (EMIB) kullanılarak birbirine bağlanan ve dört kümeden oluşan 56 çekirdekli yapı, HCPG performansında AMD Milan-X kümelerine nazaran yüzde 68 daha az Sıkıntı tüketiyor. Xeon Max işlemciler birebir vakitte HBM ve DDR hafıza yapılandırmalarında da çalışma esnekliği sağlıyor. Intel, eski Intel Xeon 8380 serisi işlemciler yahut AMD EPYC 7773X ile karşılaştırıldığında, kimi Amel yüklerinde 5 kata kadar performans artışı vadediyor.
Intel Xeon Max Series, 2023 yılında piyasaya çıkacak lakin birinci olarak Argonne Ulusal Laboratuvarı, Los Alamos Ulusal Laboratuvarı ve Kyoto Üniversitesi’ne bu işlemciler gönderilecek. Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda imal evresinde olan Aurora üstün bilgisayarında bu işlemcileri göreceğiz. Aurora’nın 2 exaflop hesaplama performansını aşan birinci harika bilgisayar olması bekleniyor.

Öte yandan 10 Kasım’da AMD’de sunucu ve bilgi merkezlerini hedefleyen EPYC Genoa işlemcilerini tanıtacak. Bu seride şimdilik HBM bellekler olmayacak lakin AMD, önümüzdeki Yıl yahut 2024’te Genoa-X ile Bir arada HBM versiyonlarını getirmeyi planlıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir