Arkeologlar ilk alfabeyle yazılan en eski okunaklı cümleyi keşfetti

Genel Kas 10, 2022 Yorum Yok
Kudüs Arkeoloji Mecmuası’nda yayınlanan yeni bir çalışmayla ilgili olarak 8 Kasım’da yayınlanan bir basın açıklamasına nazaran, bilinen en eski yazılı cümle arkeologlar tarafından bulundu. Dikkat cazip bulgu, MÖ 1700‘den (şimdiki çağdan önce) kalma Kenan dilinde bir Tümce içeriyor. Öte yandan bu bulgu, insanlık tarihinin en eski yazılı cümlesi olabilir.

Bitlerden kurtulmak için eski bir büyü

Bir saç biti tarağının üzerine kazınmış olan cümlenin şifresini çözen araştırmacılar, aslında bir büyü olabileceğini argüman ettiler. Çünkü fildişinden yapılmış tarağın üzerinde “Bu dişler, saç ve sakal bitlerini kökünden söksün” yazıyor.

Profesör Yosef Garfinkel, Michael Hasel ve Martin Klingbeil liderliğinde, Kudüs İbrani Üniversitesi’nden (HU) ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Southern Adventist Üniversitesi’nden bir grup, Yehuda Krallığı’nın en Değerli ikinci kenti olarak bilinen İsrail’deki Tel Lachish‘te tarağı keşfetti.

Profesör Yosef Garfinkel mevzu hakkında “Bu, İsrail’de Kenan lisanında bulunan birinci cümledir. Suriye’de Ugarit’te Kenanlılar Mevcut ancak bugüne kadar kullanılan alfabeyle değil, farklı bir alfabeyle yazıyorlar” açıklamasında bulunuyor ve ekliyor: “Tarak yazısı, yaklaşık 3700 Yıl Evvel alfabenin günlük faaliyetlerde kullanıldığının direkt delilidir. Bu, insanın Yazı yeteneği tarihinde bir dönüm noktasıdır.”

3,5 santimetreye 2,5 santimetre boyutlarında olan 2017 yılında keşfedilmişti lakin lisan tahlilleri hayli uzun sürmüş ve kısa bir mühlet Evvel tahlillerde sonuca varılmış. Araştırmacılar, karbon tarihleme metoduyla tarağın tam olarak ne Vakit yapıldığını öğrenmeye çalışsa da net bir tarihi bilgi elde edemediler. Varsayımsal ve öteki bulgulardan yola çıkarak tarağın 3700-3800 yıl öncesine ilişkin olduğu aktarılıyor.

Dönüm noktası olabilir

Yazının yaklaşık 5200 Yıl Evvel Mezopotamya ve Mısır’da ortaya çıktı düşünülüyor. Fakat bu erken yazma sistemleri alfabetik değildi, çoklukla sözleri ve heceleri temsil etmek için işaretlerden oluşuyordu. Alfabenin ortaya çıkışı ise daha sonra oldu ve muhtemelen Mısır’da yahut yakınında icat edildi.

Alfabenin en eski tarihi, arkeolojik İspat eksikliğinden Dolayı hala daha gizemini koruyor. Birden fazla araştırmacı alfabenin yaklaşık 3800 Yıl Evvel ortaya çıktığını söylese de alfabenin 4300 Yıl Evvel icat edildiğine dair kimi deliller var. Ayrıyeten insanların alfabeyi nasıl kullandığı da Aka ölçüde bilinmeyen zira bulduğumuz en eski metinler kısa ve deşifre edilmesi sıkıntı. Bu yüzden fildişi tarağın üzerindeki yazının Fazla Değerli olduğu ve bir dönüm noktasını temsil ettiği belirtiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir