Intel, 5G ve LTE PC alanından tamamen çekiliyor

Genel Mar 27, 2023 Yorum Yok
Yıllar Evvel Apple ile başlattığı ortak taşınabilir modem çalışmaları Intel’in adeta kâbusu oldu. Qualcomm tarafından açılan davada uzlaşı olunca bir anda yatırımları boşa çıkan Intel, kısmı Apple’a satmıştı. Artık Üzücü bir haber daha geldi.

Intel’den 5G’ye veda

iPhone modellerine özelleştirilmiş modemler sağlamak için 2016 yılında başlayan Intel ve Apple iştiraki bir müddet devam etse de, Apple ve Qualcomm arasındaki bağlantı patentleri ile ilgili dava uzlaşıya bağlanınca her şey bir anda değişti. Mahkeme Qualcomm-Apple iştirakinin devamına hükmederken Intel planlarını iptal etmek zorunda kaldı.

Mobil modem kesiminde daha Çok tutunamayan Intel, bütün çalışanlarıyla Bir arada kısmı 1 milyar dolar karşılığında Apple’ satmıştı. Sonrasında MediaTek ile paydaşlık kurarak PC dalına yönelik 5G ve LTE modem geliştirmeye başlamıştı.

Bu hafta gelen haberlere nazaran Intel bu iştiraki da bitiriyor. Firma Temmuz ayında 5G pazarından, 2024 yılında da WWAN pazarından büsbütün çekilecek. Bundan sonra Intel’in Biricik emeli IDM 2.0 ismini verdiği döküm kesimi projelerine odaklanmak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir