Bayraktar TB3 ilk kez TEKNOFEST’te görücüye çıkacak

Genel Mar 27, 2023 Yorum Yok
Baykar tarafından tasarlanıp geliştirilen yeni nesil Bayraktar TB3 SİHA’nın yeni manzaralarını sizlerle kısa bir müddet Evvel paylaşmıştık. Artık ise yapılan açıklamada Bayraktar TB3 birinci Kez TEKNOFEST 2023’te görücüye çıkacağı duyuruldu.

Bayraktar TB3 görcüye çıkıyor

Bu yılki TEKNOFEST etkinliği, 27 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek. Bu aktiflikte Bayraktar TB3, halka Aleni bir biçimde sergilenecek. Bilindiği üzere Bayraktar KIZILELMA da birinci kere TEKNOFEST Karadeniz’de sergilenmiş ve üç ay sonra 14 Aralık 2022’de birinci uçuşunu gerçekleştirmişti.

Bayraktar TB3, TCG Anadolu gemisinin sahip olduğu üzere kısa menzilli pistlerden havalanıp iniş gerçekleştirebiliyor. Katlanabilir kanat yapısıyla lojistik olarak avantaj sağlayan Bayraktar TB3, görüş çizgisi ötesi haberleşme kabiliyetiyle keşif-gözetleme, istihbarat ve taarruz vazifelerini deniz çok gayelere uzatacak.

“Yüzde 100 öz kaynak”

Baykar CEO’su Haluk Bayraktar, Twitter’dan yaptığı açıklamada KIZILELMA’da olduğu üzere Bayraktar TB3 SİHA’yı da devlet dayanağı olmadan yüzde 100 öz kaynaklar ile geliştirdiklerini söyledi. Yapılan açıklamada 2003 yılından beri Baykar’ın bütün gelirinin yüzde 75’inin ihracattan elde edildiğinin altı çizildi.

2021’de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarına nazaran savunma ve havacılık kesiminde İhracat başkanı olan Baykar, 2022’de imzaladığı mukavelelerle İhracat oranı yüzde 99.3’e ulaştırdı ve 1.18 milyar dolarlık İhracat geliri elde etti. İhracattan elde edilen gelirin de Yine Ar-Ge faaliyetlerine aktarıldığı belirtildi.

Savunma ve havacılık dalının en Fazla İhracat gerçekleştiren firması olan Baykar’ın 2022 cirosu 1,4 milyar dolara ulaştı. Bayraktar TB2 SİHA için şu anne kadar 28 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için de 6 ülkeyle İhracat mutabakatı imzalandı. nihayet olarak yılın başında Kuveyt ile 370 milyon dolarlık İhracat mukavelesi imzalanmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir