İnsan düşüncelerini okuyan devrimsel bir yapay zeka modeli geliştirildi

Genel May 02, 2023 Yorum Yok
OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotunda ve Dall-E imaj oluşturucusunda kullanılanlar üzere üretken evvelce eğitilmiş dönüştürücüler (GPT), Yapay zeka araştırmalarındaki Çağdaş teknolojinin temeli pozisyonunda. Herkes GPT modellerini Derhal derhal her şeye uygulamak istiyor lakin bu uyarlamalar tartışmaları da beraberinde getiriyor. Bu tartışmalara ise insan zihnini okuyabilen yeni GPT-1 modeli eklendi.

Düşünceleri okuyan Yapay zeka

Geliştirilen GPT modeli genel manada ChatGPT’den farklı değil. Temel fark, komutun insan beyin aktivitesi olması. Texas Üniversitesi’nden Jerry Tang önderliğindeki takım yaptıkları çalışmayı Nature Neuroscience’da yayınladı. Metot, deneğin “ne duyduğunu, söylediğini yahut Hayal ettiğini” yorumlamak için bir fMRI makinesinden alınan manzaraları kullanıyor. Münasebetiyle bu metot deneğin beynine bağlı elektrotlar gerektirmeyen tek başarılı yöntem. Başarılı diyorum çünkü varsayımların doğruluğu yüzde 82 düzeyine kadar çıkabiliyor. GPT-1 olarak isimlendirilen model, beyin aktivitesini Daimi bir lisan formatında yorumlayan Biricik metot pozisyonunda. diğer teknikler bir söz yahut kısa bir Tümce çıkarabilir, lakin GPT-1 deneğin ne düşündüğünü açıklayabiliyor.

Örneğin, bir iştirakçi “Henüz ehliyetim yok” diyen birinin kaydını dinledi. lisan modeli, fMRI manzaralarını “Daha otomobil sürmeyi öğrenmeye bile başlamadı bile” biçiminde yorumladı. Bu yeni teknik ile beyne yerleştirilen invaziv elektrotları kullanan var teknikler ortasındaki Kıymetli bir ayrım bulunuyor. Elektrot tabanlı platformlar tipik olarak kişinin beynindeki motor aktivitelerden metni kestirim ederken, Tang’ın takımı fMRI makinelerinde yakalanan beyindeki kan akışına odaklanıyor. Hasebiyle bu modelde kanılar sözü sözüne değil, fikrin özeti formunda yansıtılıyor.

Düşüncenin özünü yansıtıyor

UT Austin Sinirbilim ve Bilgisayar Bilimleri Merkezi’nden Yardımcı Doçent Alexander Huth düzenlenen basın brifinginde “Sistemimiz Fazla farklı bir seviyede işliyor. Sistemimiz bu düşük düzeyli motor olayına bakmak yerine; hakikaten fikirler, semantik ve mana seviyesinde çalışıyor. Ulaşmaya çalıştığımız şey bu.” Yapılan deneylerde GPT-1, işitsel ve görsel dataların yanında hayal ettikleri datalarla beslenen insanların fikirlerini yüksek oranda yanlışsız halde varsayım etti.
  • Algılanan konuşma (denekler bir kayıt dinledi): Yüzde 72-82 kod çözme doğruluğu
  • Hayali konuşma (denekler zihinsel olarak bir dakikalık bir hikaye anlattılar): Yüzde 41-74 doğruluk oranı
  • Sessiz filmler (denekler sessiz Pixar sinema klipleri izlemiştir): Deneklerin sinema hakkındaki yorumlarını çözmede yüzde 21-45 doğruluk

Bir örnekte denek, “Toprak bir yoldan buğday tarlasına, bir derenin üzerinden ve kimi kütük binaların yanından geçtim” diye Düş etti. Model bunu “Diğer tarafa geçmek için bir köprüden ve uzaktaki Fazla Aka bir binadan geçmesi gerekiyordu” biçiminde yorumladı. Hasebiyle, tartışmaya Aleni kimi Temel detayları ve kilit bağlamı kaçırdı fakat Yine de kişinin niyetinin genel unsurlarını kavramayı başardı.

Teknolojinin tehlikeleri konusunda ikazlarda bulunuldu

Düşünceleri okuyabilen makineler GPT teknolojisinin şimdiye kadarki en tartışmalı biçimi olabilir. Grup, teknolojinin ALS yahut afazi hastalarının konuşmasına Yardımcı olmasını öngörürken, berbata kullanım potansiyelini de kabul ediyor. Çalışmada beyin çözümleme teknolojisinin riskleri konusunda farkındalık yaratmanın ve her bireyin zihinsel mahremiyetini koruyan siyasetleri yürürlüğe koymanın kritik Ehemmiyet taşıdığı vurgulanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir